Λοκομοτίβ Κουμπάν - Φενέρμπαχτσε 52-55 (vid)

Η Φενέρμπαχτσε «απέδρασε» με το «διπλό» από το Κράσνονταρ, επικρατώντας με 55-52 της Λοκομοτίβ Κουμπάν του Γιώργου Μπαρτζώκα στο χειρότερο από πλευράς ποιότητας παιχνίδι της σεζόν.

Η τουρκική ομάδα πήρε την 9η νίκη της στον όμιλο και έγινε η πρώτη που «κλειδώνει» και μαθηματικά την πρόκριση στην 8άδα, ενώ μετά από αυτή τη νίκη πρέπει να συμβούν απίθανα πράγματα για να χάσει την πρώτη θέση του ομίλου.

Το αποτέλεσμα αυτό βολεύει και τον Παναθηναϊκό, ο οποίος με νίκη αύριο στο Βελιγράδι, την επόμενη εβδομάδα θα υποδεχθεί τη ρωσική ομάδα στο ΟΑΚΑ και με νίκη θα μείνει μόνος στη 2η θέση του ομίλου του.

Όσον αφορά στον Κώστα Σλούκα, ο Έλληνας γκαρντ επέστρεψε ύστερα από ενάμιση μήνα, βρέθηκε στο παρκέ για μόλις 7 λεπτά, έχοντας 1 ριμπάουντ και -2 ράνκινγκ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το παιχνίδι σε καμιά περίπτωση δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητος. Αντίθετα, αμφότερες οι δυο ομάδες ήταν πάρα πολύ άστοχες, έκαναν αρκετά λάθη, κάτι που φαίνεται και από το τελικό σκορ. Η Φενέρμπαχτσε είχε 2 περισσότερες ασίστ και καλύτερα ποσοστά ευστοχίας σε δίποντα (44%/33%), τρίποντα (33%/20%) και βολές (75%/57%) και έτσι έφτασε στη νίκη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης ήταν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς. Ο Σέρβος γκαρντ τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους (4/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 33 λεπτά.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Πολύ κακό βράδυ για τον Ματ Τζάνινγκ, που σε 22 λεπτά είχε 2 πόντους με 1/6 προσπάθειες, 2 λάθη και 2 φάουλ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Μάλκολμ Ντιλέινι είχε την ευκαιρία 26" πριν τη λήξη να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του με 1 πόντο, ωστόσο αστόχησε σε πολύ μακρινό τρίποντο και παρότι πήρε ο ίδιος το επιθετικό ριμπάουντ, στη συνέχεια έκανε λάθος πάσα με αποτέλεσμα η κατοχή να περάσει στην Φενέρ.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Φενέρ τη νίκη, την πρόκριση (και μαθηματικά) και το ότι αφήνει την Λοκομοτίβ 2 νίκες πίσω, ενώ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα τα συνολικά 19 επιθετικά ριμπάουντ.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Λοκομοτίβ τα κάκιστα ποσοστά ευστοχίας στα δίποντα (33%), τρίποντα (20%) και στις βολές (57%), ενώ η Φενέρμπαχτσε το ότι επέτρεψε στην αντίπαλό της να ανανεώσει 19 φορές την επίθεσή της.

Highlights: Lokomotiv Kuban Krasnodar-Fenerbahce Istanbul