ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ

Eρυθρός Αστέρας - Αναντολού Εφές 91-82 (vids)

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος απέναντι στην Αναντολού Εφές (91-82) στην τελευταία περίοδο κι έπιασε τον Παναθηναϊκό στο 5-3 του ε' ομίλου στην κατάμεστη «Μillennium Center». Στο 3-5 οι Τούρκοι που έχασαν και τη διαφορά!

Η ομάδα του Βελιγραδίου μπορεί να... ξεσπιτώθηκε και να υποδέχτηκε την Αναντολού Εφές στη «Μillennium Center», ωστόσο η ατμόσφαιρα στο γήπεδο ήταν «καυτή» κι έφτασε σε σημαντική νίκη!

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο κι ανέβηκε στο 5-3 του ομίλου μαζί με τον Παναθηναϊκό, ενώ κάλυψε τη διαφορά της ήττας του α' γύρου (85-84). Η Αναντολού Εφές από την πλευρά της έμεινε στο 3-5.

Ο Μάικ Ζίρμπες... άγγιξε το double-double με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, ενώ από την άλλη μεριά η εμφάνιση του Ντάριο Σάριτς (27π., 8ριμπ.) δεν ήταν αρκετή για την Εφές

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Αναντολού Εφές ήταν αρκετά εύστοχη έξω από τα 6,75μ. στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 0-8 πήγε με μικρή διαφορά ασφαλείας στα αποδυτήρια (38-46 στο 20'). Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς... επαναπαύτηκε κι ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε στην αντεπίθεση! Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στο δεύτερο μέρος, έφεραν γρήγορα ισορροπία και το παιχνίδι πήρε... φωτιά. Τελικά, ο Ερυθρός Αστέρας επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του στην τελευταία περίοδο. Επιμέρους σκορ 19-4 έφερε τους γηπεδούχους στο +12 (85-73) και την Αναντολού Εφές σε... δύσκολη θέση εν όψει της συνέχειας του TOP 16.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάικ Ζίρμπες βοήθησε και στις δύο πλευρές του γηπέδου κι ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 14 πόντους (4/7δίπ., 6/6βολ.), 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 34:27 και σημείωσε τη δεύτερη καλύτερη εμφάνισή του στο φετινό TOP 16.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: O Tόμας Ερτέλ μπορεί να μοίρασε 11 ασίστ, ωστόσο με 1/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα βρέθηκε σε άστοχη βραδιά.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ερυθρός Αστέρας κυριάρχησε στην τέταρτη περίοδο. Με επιμέρους σκορ 11-2 πήρε σημαντικό προβάδισμα (78-71 στο 36'), ενώ το τρίποντο από την κορυφή του Μάρκο Γκούντουριτς ήρθε σαν... μαχαιριά για την Εφές (83-73 στο 38').

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η ομάδα του Βελιγραδίου τη νίκη που μπορεί αν τη βοηθήσει να περάσει για πρώτη φορά στους «8» της Ευρωλίγκας, όπως και την ατμόσφαιρα που ετοίμασαν οι φίλαθλοί της, ενώ η Εφές την εμφάνιση του Ντάριο Σάιριτς και το πρώτο μέρος της αναμέτρησης.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Αναντολού Εφές όχι μόνο ηττήθηκε και βρίσκεται σε δύσκολη θέση, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει και τη διαφορά της νίκης στην πρεμιέρα των «16». Ο Ερυθρός Αστέρας... πετάει το δεύτερο δεκάλεπτο που ήταν και το χειρότερό του στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 38-46,  63-65, 91-82

Highlights: Crvena Zvezda Telekom Belgrade-Anadolu Efes Istanbul

GRMI MILENIJUM!!! Delije - Nadglašavanje himne Evrolige! | Crvena zvezda - Efes 91:82

Amazing Block QUINCEY MILLER - - KK Crvena Zvezda - Anadolu Efes S.K.

Fantasticna kombinacija Miller-Zirbes dodavanje od tablu- KK Crvena Zvezda - Anadolu Efes S.K.