Νταρουσάφακα - Ουνικάχα Μάλαγα 78-55 (vid)

Τη 2η της νίκη στο ΤΟΡ 16 πέτυχε η Νταρουσάφακα, η οποία δεν δυσκολεύθηκε ιδιαίτερα κόντρα στην Ουνικάχα Μάλαγα και επικράτησε με 78-55

Η Ουνικάχα είχε την ευκαιρία με νίκη να ξαναμπεί στο κόλπο της πρόκρισης, ωστόσο δεν κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από την έδρα της Νταρουσάφακα και έτσι γνώρισε την 6η ήττα της στον Ε' όμιλο.

Έτσι, τόσο η Νταρουσάφακα, όσο και η ισπανική ομάδα ισοβαθμούν στην... τελευταία θέση του ομίλου με ρεκόρ 2-6.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Νταρουσάφακα είχε πολύ καλύτερα ποσοστά ευστοχίας σε δίποντα (61%/51%), τρίποντα (53%/15%), αλλά και βολές (75%/62%), ενώ κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ (32/28) και στις ασίστ (25/13).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Κορυφαίος παίκτης της Νταρουσάφακα απόψε ήταν ο Λουκ Χαρανγκόντι με 21 πόντους (5/9 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κερδισμένα φάουλ σε 31 λεπτά.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Εκτός ρυθμού αγώνα ο Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος σε 17 λεπτά δε σκόραρε (0/3 προσπάθειες), είχε 2 ασίστ και ένα κερδισμένο φάουλ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Η αμυντική λειτουργία της Νταρουσάφακα, η οποία δεν επέτρεψε σε κανένα δεκάλεπτο στην Ουνικάχα να φτάσει τους 20 πόντους (16,12,17,10)

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Νταρουσάφακα τη νίκη και τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας σε δίποντα (61%) και τρίποντα (53%), ενώ η Ουνικάχα τα 7 κλεψίματα.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι φιλοξενούμενοι το τραγικό ποσοστό τους στα σουτ τριών πόντων (3/20, 15%), ενώ οι γηπεδούχοι τα 17 λάθη που θα μπορούσαν υπό άλλες συνθήκες να τους είχαν κοστίσει.