Ιστορική νίκη και πρώτη κούπα για την Μάγκα Λεκς απέναντι στην Παρτιζάν

Την πιο ένδοξη σελίδα στη 18χρονη ιστορία της έγραψε το βράδυ της Κυριακής (21/2) η Μέγκα Λεκς που επιβλήθηκε με 85-80 της Παρτιζάν και κατέκτησε το Κύπελλο Σερβίας.

Ιστορικές στιγμές ζει η Μέγκα Λεκς, καθώς με την επικράτηση της απέναντι στην Παρτιζάν στέφθηκε Κυπελλούχος Σερβίας και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της ιστορίας της.

Η Παρτιζάν εμφανίστηκε κουρασμένη μετά την υπερπροσπάθεια στον ημιτελικό με τον Ερυθρό Αστέρα και η Μέγκα Λεκς δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, επικρατώντας με τελικό σκορ 85-80.

Ιβάνοβιτς και Νίκολιτς ήταν οι ηγέτες των νικητών με 24 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους ηττημένους ο Τζαμάρ Ουίλσον είχε 17 πόντους, με τους Μαρίνκοβιτς και Μούριτς να προσθέτουν από 16.