Κρεμόνα - Αρμάνι 58-90

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε περίπατο στον ημιτελικό με την Κρεμόνα (58-90) και αύριο (21/02) θα αντιμετωπίσει την Αβελίνο στον τελικό Κυπέλλου.

Η Αρμάνι Μιλάνο μπροστά στο δικό της κοινό προκρίθηκε άνετα στον τελικό του ιταλικού Κυπέλλου επικρατώντας της Κρεμόνα με 58-90.

Η διαφορά δυναμικότητας «βγήκε» στο παρκέ από το δεύτερο κιόλας δεκάλεπτο. Η κρεμόνα ως αουτσάιντερ άντεξε για μία περίοδο, ωστόσο με τους Κρούνισλαβ Σιμόν και Τζαμέλ ΜακΛιν να κάνουν ό,τι θέλουν πήραν γρήγορα προβάδισμα διψήφιας διαφοράς πόντων (από 21-24 πήγε 31-45).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κρεμόνα έδειξε διάθεση να αντιδράσει, ωστόσο δεν τη βοήθησαν τα ποσοστά της από τα 6.75. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να βγάζει άμυνες, αλλά να μη βρίσκει σκορ στην επίθεση κι έτσι όταν κάποια στιγμή οι Μιλανέζοι βρήκαν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο (45-76, 30΄).

Ο Γιάσμιν Ρέπεσα στην τελευταία περίοδο έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του δίνοντας «ανάσες» στους πρωταγωνιστές του αυριανού τελικού με αντίπαλο την Αβελίνο.

Για την Αρμάνι πρώτοι σκόρερ ήταν οι Σιμόν (17π.) και Σάντερς (16π.) ενώ στην Κρεμόνα στοίχισαν σίγουρα τα 4/24 τρίποντα

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 31-45, 45-76, 58-90

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΤΑΛΙΑ Τελευταία Νέα