Απόλλων Πάτρας - ΑΕΚ 63-82 (pics)

Στέλλα Παπαδοπούλου

Η ΑΕΚ... έπνιξε με την άμυνά της τον Απόλλωνα (63-82) κι έφτασε με εντυπωσιακό τρόπο στην 5η συνεχόμενη νίκη της!

Η ΑΕΚ φρόντισε να κάνει εύκολα τα πράγματα απέναντι στον Απόλλωνα και παίρνοντας από νωρίς τον ρυθμό «καθάρισε» τη νίκη.

Ο κόσμος της Ένωσης έδωσε όμορφο χρώμα στο κλειστό της Περιβόλας κι η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς ανέβηκε άνετα στο 15-4, την ώρα που οι Πατρινοί έμειναν στο 8-11.

«Ανεβαίνει» ο Χέρστον, αποχώρησε με χτύπημα στο γόνατο ο Κατσίβελης, ενώ ο Τορίν Γκριν (6π.) έκανε θετικό ντεμπούτο και πήρε σημαντικό χρόνο συμμετοχής.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Με τον Τόνι Γουντς να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι (7π. Στο 10'), η ΑΕΚ γνώρισε μόνο στην αρχή της αναμέτρησης την αντίσταση των γηπεδούχων. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς όμως έπαιξε καλή άμυνα, μάζεψε τα ριμπάουντ, περιόρισε τον Σάντλερ (2/6δίπ., 0/1τρίπ.) και παίρνοντας ενέργεια από τον Μαλίκ Χέρστον σε άμυνα κι επίθεση επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της. Δύο μεγάλα τρίποντα από τον Ντούσαν Σάκοτα (21-36 στο 15') κι η συνεισφορά των Καλαμπόκη και Μαυροκεφαλίδη επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πάνε στα αποδυτήρια στο +22 (25-47 στο 20').

Η καλή άμυνα της Ένωσης συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 2-14 (29-60 στο 25')... εκτόξευσε τη διαφορά, με τους Πατρινούς να μην μπορούν ν' ανατρέψουν την κατάσταση.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μαλίκ Χέρστον που σταμάτησε στους 12 πόντους έδωσε ρυθμό στην ΑΕΚ και πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση σε άμυνα κι επίθεση.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γιάννης Κουζέλογλου σε 15:28 είχε 2 πόντους με 1/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, ενώ είχε 2 ριμπάουντ και 1 λάθος.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε μόλις για ένα δεκάλεπτο. Στη συνέχεια επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της και με επιμέρους σκορ 10-25 στη δεύτερη περίοδο (25-47)... καθάρισε το παιχνίδι.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ την άνετη νίκη και την πανέμορφη ατμόσφαιρα που δημιούργησαν περισσότεροι από 300 φίλαθλοί της.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Ένωση το απρόοπτο με τον Δημήτρη Κατσίβελη που χτύπησε στο γόνατο στην τρίτη περίοδο και τα 4/12 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, o Aπόλλων τον τρόπο που ηττήθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 25-47, 37-63, 63-82
Απόλλων Πάτρας: (Μέξας): Κουζέλογλου 2, Βεργίνης 12 (2) Λαμπρόπουλος 14, Άντερσον 8, Μέιερ, Σάντλερ 11, Πελεκούδας, Αργυρόπουλος, Πάλμπλαντ 5 (1), Τζαουάρα 2, Νικολόπουλος, Γουντς 9
AEΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου 2, Μπράουν 5 (1 τριπ - 5 ασ), Χέρστον 12 (5 ριμπ.), Γκριν 6 (2), Μαυροκεφαλίδης 14 (2), Κάρτερ 6, Κατσίβελης 6, Μαυροειδής 6, Σάκοτα 8 (2), Μιλόσεβιτς 6 (5 ριμπ.), Καλαμπόκης 9 (1), Σαρικόπουλος 2