Αρκαδικός - Κολοσσός Ρόδου 77-67

Τέλος στο σερί των 8 αρνητικών αποτελεσμάτων έβαλε ο Αρκαδικός που επικράτησε με 77-67 του Κολοσσού Ρόδου με για την 18η αγωνιστική.

Η ομάδα της Τρίπολης πήρε την 4η νίκη της στο πρωτάθλημα και πρώτη μετά από 8 συνεχόμενες ήττες.

Αντίθετα, ο Κολοσσός γνώρισε την 11η του ήττα φέτος και δεύτερη συνεχόμενη, χάνοντας έδαφος στη μάχη που δίνει για είσοδο στην 8άδα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο ο Αρκαδικός ήταν η καλύτερη ομάδα του παρκέ. Είχε πολύ καλύτερα ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα, αλλά και 11 περισσότερες ασίστ από την ομάδα του Κολοσσού.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μάτι Νουούτινεν που τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους (8/9 διπ, 1/2 τρ), 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 28 λεπτά.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Κάκιστος ο Κέλβιν Λιούις του Κολοσσού που σε 20 λεπτά είχε μόλις 6 πόντους με 2/12 προσπάθειες και 2 λάθη. Μοναδικό θετικό τα 5 ριμπάουντ που μάζεψε.

ΦΑΣΗ - ΚΛΕΙΔΙ: Το δυναμικό ξεκίνημα του Αρκαδικού στην 4η περίοδο όταν έκανε το 57-52, 66-54 με ένα επί μέρους 9-2.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τη νίκη και το καλό ποσοστό στα σουτ δύο πόντων, ενώ οι φιλοξενούμενοι την ευστοχία τους στις βολές (19/23, 82%)

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Ο Αρκαδικός την αστοχία στις βολές (11/22, 50%), ενώ ο Κολοσσός την αστοχία στα εντός πεδιάς, όπου είχε μόλις 34% (4/23 τρίποντα)