Λαμποράλ Κούτσα - Μπάμπεργκ 90-64 (vid)

Μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση έστειλε η Λαμποράλ Κούτσα που συνέτριψε την Μπάμπεργκ με 90-64 για την 7η αγωνιστική του ΤΟΡ 16.

Η ομάδα του Γιάννη Μπουρούση ήταν καταιγιστική από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και δεν άφησε την Μπάμπεργκ να βρει ρυθμό ποτέ.

Πήρε διαφορά 13ών πόντων από το 10' (26-13), προηγήθηκε με 19 στο ημίχρονο (49-30) και μέχρι το τέλος ανέβασε ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ φτάνοντας ακόμη και στο +28 (81-53).

Κάπως έτσι η ισπανική ομάδα πήρε την 5η της νίκη στον όμιλο και σε συνδυασμό με την ήττα της Χίμκι από τη Ρεάλ νωρίτερα έμεινε μόνη στην 1η θέση.

Αντίθετα, η Μπάμπεργκ γνώρισε την 4η ήττα της και έχασε έδαφος στην μεγάλη προσπάθεια που κάνει για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Με 7 πόντους ολοκλήρωσε την αναμέτρηση ο Νίκος Ζήσης στα 22 λεπτά που αγωνίστηκε. Ο Έλληνας γκαρντ είχε 1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 λάθος και 2 φάουλ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Λαμποράλ επέβαλε τον ρυθμό της και τα 40 αγωνιστικά λεπτά. Είχε εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας στα δίποντα (21/40, 52%), στα τρίποντα (12/24, 50%), αλλά και τις βολές (12/15, 80%). Είχε συντριπτική υπεροχή στον τομέα των ριμπάουντ όπου μάζεψε 12 περισσότερα και με την εξαιρετική της άμυνα οδήγησε τη Μπάμπεργκ σε κακές επιλογές.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο συνήθης ύποπτος Γιάννης Μπουρούσης. Ο Έλληνας σέντερ είχε 18 πόντους (6/9 δίπ, 2/4 τρ) και 11 ριμπάουντ σε μόλις 18 λεπτά συμμετοχής.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Αρνητικός παρονομαστής ο Λούκα Στάιγκερ για την Μπάμπεργκ, που σε 6 λεπτά δε σκόραρε (0/4 τρ) και είχε -3 στην ειδική βαθμολογία της Ευρωλίγκας.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Το εκρηκτικό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο επέτρεψε στην Λαμποράλ να πάρει μια διαφορά 13ών πόντων (26-13) από πολύ νωρίς και να ελέγξει απόλυτα την εξέλιξη του αγώνα.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι την πολύ καλή εμφάνιση και τη νίκη, ενώ η Μπάμπεργκ την απόλυτη ευστοχία στις βολές (9/9, 100%)

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Μπάμπεργκ την συνολική της εικόνα στο παρκέ και τα ποσοστά ευστοχίας.