Ολυμπιακός - Χίμκι 89-77 (vid & pics)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Ο Ολυμπιακός (3-3) έπαιζε το μέλλον του στη διοργάνωση και με εκπληκτική άμυνα, τρομερούς Χάκετ (14π. και τρομερή ενέργεια) και Πρίντεζη (30π., 9ρ.), νίκησε τη Χίμκι (4-2) με 89-77. Ο Όντομ «κλείδωσε» τον Ράις στην τελευταία περίοδο. Double double ο Χάντερ (10π., 10ρ.).

Η Χίμκι έκανε τα πάντα για να δυσκολέψει τον Ολυμπιακό, αλλά οι Πρωταθλητές Ελλάδας με εκπληκτική άμυνα στα τελευταία 15΄του ματς, κατάφεραν όχι μόνο να ισορροπήσουν το σκορ, αλλά να πανηγυρίσουν μία σημαντική νίκη με 89-77.

Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 3-3 και ατενίζουν με περισσότερη αισιοδοξία την πορεία τους προς τα playoffs της Ευρωλίγκας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Χίμκι εκμεταλλεύτηκε τις τραγικές επιστροφές στην άμυνα του Ολυμπιακού και με συνεχόμενα lay up έτρεξε σερί 14-0 και προηγήθηκε με 7-19 (6’). Η είσοδος του Ματ Λοτζέσκι ταυτόχρονα με τις επιθετικές λύσεις που πρόσφεραν Σπανούλης και Πρίντεζης έδωσαν ρυθμό στους Πειραιώτες οι οποίοι με τη σειρά τους σκόραραν 10 αναπάντητους πόντους και ισορρόπησαν κάπως την κατάσταση (17-19, 8’).

Η Χίμκι στην επίθεση είχε εξαιρετικές επιλογές και με σταθερά καλά ποσοστά κατάφερε και πάλι να χτίσει διψήφια διαφορά πόντων (29-41, 17΄), ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τρόπο να μειώσουν πηγαίνοντας στα αποδυτήρια.

Στην τρίτη περίοδο η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν σκληρή, αλλά η Χίμκι εκμεταλλευόταν κάθε λάθος του με αποτέλεσμα το 44-48 να γίνει γρήγορα 44-56 με δύο τρίποντα του Μόνια. Ο Ντάνιελ Χάκετ ξεκίνησε να ποστάρει τους κοντύτερους αντιπάλους του και με σκορ και δημιουργία ήταν όχι μόνο η αιτία που ισοφάρισε στους 58 πόντους (29’), αλλά και που πήρε το προβάδισμα με 62-60.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έτρωγαν… σίδερα. Ο Όντομ μηδένισε τον Ράις, ο Χάκετ έκανε πλάκα σε άμυνα κι επίθεση και με «πεντάρι» τον Πρίντεζη ο Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά κάνοντας τη ζωή των Ρώσων δύσκολη. Ο Ολυμπιακός φρόντισε μέχρι τέλους να παίξει με πάθος στα μετόπισθεν και έφυγε πανηγυρίζοντας μετά από τρεις σερί ήττες στην Ευρώπη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η άμυνα ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά σε μία ακόμη νίκη του Ολυμπιακού. Από αυτή βρήκε πολλούς αιφνιδιασμούς που του έδωσαν ενέργεια και αυτοπεποίθηση.

Στα στατιστικά οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι στα δίποντα (52%-46%), στα τρίποντα (43%-38%) και στις βολές (67%-59%).

Το σημαντικότερο στοιχείο στην τακτική ήταν το χαμηλό σχήμα με τον Παπαπέτρου στο «4» και τον Πρίντεζη στο «5».

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντάνιελ Χάκετ έκανε το καλύτερο παιχνίδι με την ερυθρόλευκη φανέλα. Ο Ιταλός στα 23:20 ήταν ο καθοδηγητής της ομάδας με 14 πόντους (3/7δ., 1/1τρ., 5/6β.), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη και μαγική άμυνα πάνω στον Σβεντ.

Ο Γιώργος Πρίντεζης έκανε ρεκόρ καριέρας με 30 πόντους (σε 27:29) με 9/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 3/3 βολές. Ακόμη πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ κι έκανε ένα λάθος.

«Παλικάρι» ο Οθέλο Χάντερ με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ και πολλές κερδισμένες μάχες στα 30:15 που αγωνίστηκε.

Σημαντική η προσφορά του Βασίλη Σπανούλη στην επίθεση (14π., 6ασ.) και του Ντάριους Όντομ στην άμυνα πάνω στον Ράις.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΑλεξέι Σβεντ τελείωσε με αρνητικό ranking (-2) έχοντας 11 πόντους (3/9δ., 1/8τρ., 2/2β.), 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ κι ένα λάθος.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ 72-67 ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε 5 σερί πόντους, ακολούθησε κάρφωμα του Στρόμπερι και η Χίμκι παραδόθηκε.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός όλα όσα έκανε στο δεύτερο ημίχρονο και τη διαφορά των 12 πόντων που ίσως παίξει ρόλο. Η Χίμκι την εντυπωσιακή κίνηση της μπάλας στην επίθεση.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι Πειραιώτες την αμυντική τους παρουσία στο πρώτο δεκάλεπτο και τις επιστροφές στην άμυνα.

Οι φιλοξενούμενοι τη χαμένη ευκαιρία να πάρουν μία νίκη που διεκδικούσαν μέχρι το 35’.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 38-43, 62-60, 89-77
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 5 (2/5δίπ., 4ριμπ.), Χάντερ 10 (4/5δίπ., 2/3βολ., 10ριμπ.), Παπαπέτρου 4 (3ριμπ.), Σπανούλης 14 (3ριμπ.), Στρόμπερι 5 (1ριμπ.), Μιλουτίνοφ 2 (1ριμπ.), Πρίντεζης 30 (9/13δίπ., 9ριμπ.), Μάντζαρης (1λ.), Χάκετ 14 (3/7δίπ., 2ριμπ.), Λοτζέσκι 5 (4ριμπ.), Αθηναίου
Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ράις 14 (3ριμπ.), Σβεντ 11 (1/8τρίπ., 2ριμπ.), Ντράγκιτς 11 (4/7δίπ., 4ριμπ.), Ογκουστίν 13 (5ριμπ.), Κόπονεν (0/3τρίπ.), Βιάλτσεφ 7 (2/2τρίπ.), Σοκόλοφ 3, Μόνια 12 (4/5τρίπ.), Τοντόριβιτς 1, Χάνεϊκατ 5 (9ριμπ.)