Κόροιβος - Καβάλα 72-78

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Η Καβάλα (4-12) γύρισε από το -17 (47-30) και πήρε σπουδαία νίκη στην Αμαλιάδα αφού επικράτησε του Κοροίβου (6-10) με 72-78.

Η Καβάλα πήρε μία σπουδαία νίκη στην Αμαλιάδα επικρατώντας του Κοροίβου με 72-78. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους γεγονός που τους κάνει πιο αισιόδοξους για την υπόθεση της παραμονής.

Για τον Κόροιβο αυτή ήταν η πέμπτη σερί ήττα με την ομάδα να προβληματίζει έντονα.

Η ομάδα της Αμαλιάδας χάρη στην απόδοσή της στο δεύτερο δεκάλεπτο ξέφυγε με 17 πόντους, αλλά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλά στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 4-21 πήραν προβάδισμα με 51-56 (29').

Η Καβάλα αγωνίστηκε χωρίς τους Χρήστο Ταπούτο (τραυματίας) και Τόμας Βαν Ντερ Μαρς (απόφαση του προπονητή).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στα τρίποντα (37% αντί 21% των γηπεδούχων), αλλά το σημαντικότερο ήταν πως υπέπεσαν μόλις σε 9 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λασάνα Κρόμα σε 34:27 είχε 21 πόντους (4/13δ., 3/7τρ., 4/7β.), 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και μηδέν λάθη!

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Βίνσεντ Κάνσιλ τελείωσε τα 19:36 που αγωνίστηκε με 3 πόντους (1/1δ., 0/3τρ.), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ντουέιν Ντέιβις με τρίποντο έβαλε την ομάδα του μπροστά (66-65), αλλά ακολούθησε εκπληκτική άμυνα και σερί 6 αναπάντητων πόντων (66-71) από την Καβάλα χάρη στο οποίο κατέκτησε τη νίκη.

Επίσης με το σκορ στο 67-71 ο Κάνσιλ αστόχησε ανενόχλητος σε σουτ τριών πόντων, σβήνοντας τις ελπίδες των γηπεδούχων.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Το αποτέλεσμα δε δίνει στον Κόροιβο το δικαίωμα να κρατήσει οτιδήποτε. Η Καβάλα από την άλλη την αντίδρασή της όταν βρέθηκε με -17 πόντους.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Από μία περίοδο η κάθε ομάδα. Οι γηπεδούχοι την τραγική απόδοση τους στην τρίτη ενώ η Καβάλα στη δεύτερη.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 47-35, 56-58, 72-78