Λαύριο - Κηφισιά 74-70

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Το Λαύριο (5-11) νίκησε την Κηφισιά (8-8) με 74-70 σε ένα παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Το Λαύριο επικράτησε της Κηφισιάς με 74-70 φτάνοντας τις πέντε νίκες στο πρωτάθλημα γεγονός που τους φέρνει ακόμη πιο κοντά στο στόχο της παραμονής.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια με τους φιλοξενούμενους να έχουν στο μεγαλύτερο διάστημα το προβάδισμα, ωστόσο στο τέλος οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη ήταν πιο ψύχραιμοι, βρήκαν και σπουδαία καλάθια με αποτέλεσμα να φύγουν χαμογελώντας.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Σε αγώνα που κρίνεται στο τελευταίο σουτ οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά. Το Λαύριο είχε 5 περισσότερα ριμπάουντ (41-36) εκ των οποίων τα 14 επιθετικά.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Στο πρώτο ημίχρονο ο Ντεμάριους Μπολντς ήταν κακός, αλλά στην επανάληψη έκανε τα πάντα. Ο Αμερικανός σε 30:21 είχε 22 πόντους (4/11δ., 1/3τρ., 11/12β.), 5 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, μία ασίστ κι ένα λάθος.

Καλό ματς έκανε και ο Οσμάν Κρουμπαλί με 9 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Νίκος Γκίκας ήταν πολύ άστοχος στα 26:04 τελειώνοντας με 3 πόντους (0/2δ., 1/5τρ.), ωστόσο έδωσε 4 τελικές πάσες.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 72-70 οι Κασελάκης και Ελ Αμίν αστόχησαν σε σουτ τριών πόντων υπό καλές προϋποθέσεις. Ο Μπολντς με βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τη σημαντική νίκη που τους προσφέρει αισιοδοξία για την παραμονή στην Α1.

Η Κηφισιά τις 19 ασίστ που μοίρασαν οι παίκτες της και το double double του Ντάστιν Χογκ (22π., 15ρ.).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι δύο ομάδες έπαιξαν καλό μπάσκετ και πέραν ορισμένων λεπτομερειών δεν έχουν κάποιο παράπονο.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-37, 49-52, 74-70