Νταρουσάφακα - Φενέρμπαχτσε 100-106 (vid)

Το πιο παραγωγικό ματς της φετινής Ευρωλίγκα διεξήχθη στην Κωνσταντινούπολη, όπου η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Νταρουσάφακα με 106-100.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δε βρέθηκε ποτέ πίσω στο σκορ, ωστόσο στα τελευταία λεπτά πήγε να κάνει τα εύκολα δύσκολα.

Επέτρεψε στην Νταρουσάφακα να επιστρέψει στο ματς και να μειώσει ακόμη και στους 4 (96-100), 1' πριν το φινάλε, ωστόσο δε κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Έτσι η Φενέρμπαχτσε πήρε τον τουρκικό «εμφύλιο» και την 4η νίκη στο ΤΟΡ 16, παραμένοντας η μοναδική αήττητη ομάδα σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης.

Ο Κώστας Σλούκας αγωνίστηκε για 15 λεπτά, έχοντας 6 πόντους με 1/2 τρίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ.

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Μπόμπι Ντίξον, που είχε 24 πόντους με 2/3 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 25 λεπτά.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρμπαχτσε άρχισε το πρώτο ημίχρονο με ρεκόρ παραγωγικότητας, καθώς ποτέ άλλοτε δεν είχε πετύχει 62 πόντους σε 20 λεπτά. Παρολα αυτά χαλάρωσε περισσότερο από όσο έπρεπε στο φινάλε με αποτέλεσμα η Νταρουσάφακα να μειώσει. Η Φενέρμπαχτσε ήταν καλύτερη στα τρίποντα (55%/41%), στις βολές (55%/79%) και στα ριμπάουντ (25/38).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Γιαν Βέσελι που πέτυχε ακόμη ένα νταμπλ νταμπλ. Αγωνίστηκε σχεδόν σε όλο το παιχνίδι (39:36) και είχε 16 πόντους και 13 ριμπάουντ, αριθμοί που του έδωσαν 30 βαθμούς στο index της Ευρωλίγκας.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Δε βρήκε ποτέ ρυθμό ο Πέρο Άντιτς που σε 16 λεπτά είχε 3 πόντους με 0/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ, 2 λάθη και 3 φάουλ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Το γκολ-φάουλ του Λουίτζι Ντατόμε 48" πριν το φινάλε. Ο Ιταλός φόργουορντ έκανε το 96-100, 96-103 και έδωσε προβάδισμα 7 πόντων στους φιλοξενούμενους.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Φενέρμπαχτσε κρατά τη νίκη και την παραγωγικότητά της, ενώ η Νταρουσάφακα την επιθετική συγκομιδή της και την εμφάνιση του Χαρανγκόντι.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι το πολύ κακό ξεκίνημα και τους 37 πόντους παθητικό στην πρώτη περίοδο, ενώ η Φενέρμπαχτσε την υπερβολική χαλάρωση στα τελευταία λεπτά και τα 13 λάθη.