Χίμκι - Μπάμπεργκ 78-61 (vid)

Σε μονόλογο μετέτρεψε το... ντέρμπι κορυφής του ΣΤ΄ομίλου η Χίμκι, που επικράτησε της Μπάμπεργκ με 78-61 για την 4η αγωνιστική.

Η ρωσική ομάδα ήταν καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο και μετέτρεψε το παιχνίδι σε παράσταση για ένα ρόλο, κόντρα στην μέχρι πρότινος πρώτοπόρο του ομίλου Μπάμπεργκ.

Παρότι οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (30-28), στο δεύτερο μέρος η Χίμκι πάτησε το γκάζι και έφτασε στο σημείο να πάρει διαφορά ακόμα και 20 πόντων (70-50) στο 35'.

Αυτή ήταν η 3η νίκη της Χίμκι στο TOP 16 και η δεύτερη ήττα της Μπάμπεργκ που δε κατάφερε να συνεχίσει με νίκη μετά το μεγάλο «διπλό» επί του Ολυμπιακού την περασμένη αγωνιστική.

Από τους κορυφαίους της γερμανικής ομάδας ο Νίκος Ζήσης που σε 26 λεπτά είχε 6 πόντους (1/7 προσπάθειες), 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 4 ασίστ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Αφενός μεν γιατί έπιασε εξαιρετικό ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και γιατί είχε καλύτερα ποσοστά σε δίποντα (46%/44%), τρίποντα (39%/27%) και 6 περισσότερα ριμπάουντ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ήταν για ακόμη μια φορά ο Αλεκσέι Σβεντ. Ο Ρώσος γκαρντ είχε 22 πόντους (3/9 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/6 βολές), 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κερδισμένα φάουλ. Μοναδικό αρνητικό τα 5 λάθη σε 27 λεπτά.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Πολύ κακό παιχνίδι πραγματοποίησε ο Στρέλνιεκς από πλευράς Μπάμπεργκ. Μόλις 3 πόντους με 0/1 δίποντο, 1/4 τρίποντα και 4 λάθη σε 19 λεπτά.

ΦΑΣΗ - ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί 8-0 που άρχισε το 4ο δεκάλεπτο η Χίμκι και έκανε το 55-45, 63-45.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Χίμκι κρατά τη νίκη και το πολύ καλό μπάσκετ του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ η Μπάμπεργκ τα καλά ποσοστά στις βολές (85%, 12/14)

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Χίμκι τα 16 λάθη και η Μπάμπεργκ το 27% στα τρίποντα (5/18)