Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 86-87 (vid)

Με ασύλληπτο buzzer beater του Τζάστιν Ντόελμαν η Μπαρτσελόνα «απέδρασε» με το «διπλό» από τη Μαδρίτη, επικρατώντας της Ρεάλ με 87-86.

Παρότι στο πρώτο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ, πραγματοποίησε αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος και με κορυφαίους τους Ντόελμαν και Περπέρογλου έφτασε στην σπουδαία νίκη.

Αντίθετα, η Ρεάλ Μαδρίτης είχε την ευκαιρία να φτάσει στην τρίτη της νίκη στον όμιλο, ωστόσο την έχασε με μοιραίο τον Φελίπε Ρέγες.

Ο Ισπανός φόργουορντ θα μπορούσε με 2 βολές να δώσει προβάδισμα 2 πόντων στη Ρεάλ, 8,8" πριν τη λήξη, ωστόσο ευστόχησε στη μία από αυτές και έτσι ο Ντόελμαν με πολύ δύσκολο σουτ από μέση απόσταση και υπό πίεση τριών παικτών χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Από τους κορυφαίους ο Στράτος Περπέρογλου, που τελείωσε το παιχνίδι με 13 πόντους (2/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα), 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ, πετυχαίνοντας πολλούς κρίσιμους πόντους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα είχε πολύ καλύτερα ποσοστά στα σουτ τριών πόντων (13/24, 54%) και εκπληκτικά ποσοστά στις βολές (10/11, 90%). Παρότι είχε 7 λιγότερα ριμπάουντ, 3 λιγότερες ασίστ και 4 περισσότερα λάθη, η αστοχία των παικτών της «βασίλισσας» στα τελευταία λεπτά ήταν τέτοια που της επέτρεψε εν τέλει να φτάσει στη νίκη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Εκπληκτικό παιχνίδι πραγματοποίησε ο Τζάστιν Ντόελμαν, ο οποίος σε 31 λεπτά είχε 24 πόντους με 3/6 δίποντα και 6/6 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, είχε 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Εκτός αγώνα ήταν σήμερα ο Τέιλορ για τη Ρεάλ, καθώς στα 11 λεπτά που αγωνίστηκε είχε 0/5 προσπάθειες.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Η αντεπίθεση της Μπαρτσελόνα στο 3ο δεκάλεπτο που με επί μέρους 25-15 επέστρεψε στο παιχνίδι και κατάφερε να διεκδικήσει τη νίκη στα τελευταία 10 λεπτά.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Μπαρτσελόνα κρατά τη νίκη, τη 2η στην 2η φάση της διοργάνωσης και τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας της. Η Ρεάλ την «μαγική» εμφάνιση του Σέρχιο Ροντρίγκεθ που είχε 18 πόντους και 13 ασίστ σε 28 λεπτά.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Ρεάλ το ότι δεν ήταν ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά και δε κατάφερε να διαχειριστεί τη διαφορά που είχε χτίσει στο πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 48-37, 63-62, 86-87

Highlights: Real Madrid-FC Barcelona Lassa