Τσεντεβίτα - Αναντολού Εφές 84-80 (vid)

Στέλλα Παπαδοπούλου
Η Αναντολού Εφές επέστρεψε από το -13, ωστόσο ο Τζέικομπ Πούλεν χάρισε στην Τσεντεβίτα τη μεγάλη νίκη (84-80)!

Η Τσεντεβίτα μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, η Αναντολού Εφές όμως επέστρεψε και προσπάθησε να... σώσει την κατάσταση μέχρι το τέλος.

Ο Τζέικομπ Πούλεν ευστόχησε σε κρίσιμο καλάθι στα -11'' (82-78) κι η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς δεν πρόλαβε να κάνει κάτι περισσότερο.

Ο Μάρκο Αράποβιτς έκανε την κορυφαία εμφάνιση για τους νικητές με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, ενώ για την Εφές η εμφάνιση του Ντέρικ Μπράουν (17π., 7ριμπ.,) δεν ήταν αρκετή.

Πλέον, οι δύο ομάδες είναι στο 2-2 του ε' ομίλου.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους στην τρίτη περίοδο κι έτρεξαν επιμέρους σκορ 16-3 (63-50 στο 26'). Η Αναντολού Εφές ροκάνισε σιγά-σιγά τη διαφορά και με επιμέρους σκορ 2-8 έφερε ξανά ισορροπία (67-67 στο 33').

Με τον Ερτέλ... ν' απαντάει στο τρίποντο του Μπάμπιτς (77-78 στο 36') όλα κρίθηκαν στο τέλος. Ο Πούλεν δέχτηκε την τάπα από τον Μπράουν, ωστόσο ο ίδιος έκανε το +4 στα -11'' κι η τουρκική ομάδα που αστόχησε σε κρίσιμες βολές γνώρισε τη δεύτερη ήττα της στο TOP 16.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: O Mάρκο Αράποβιτς έκανε το κάτι παραπάνω για τους νικητές με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ ο Τζέικομπ Πούλεν μπορεί να ήταν άστοχος (3/8δίπ., 1/5τρίπ.), ωστόσο πέτυχε το καθοριστικό καλάθι.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζέισον Γκρέιντζερ δεν κατάφερε να βοηθήσει στην επίθεση κι έμεινε στα 3/6 δίποντα,0/3 τρίποντα, ενώ είχε 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 3 ασίστ και 2 λάθη σε 25:20.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Τζέικομπ Πούλεν μπορεί να δέχτηκε το... στοπ από τον Ντέρικ Μπράουν, ωστόσο στην επόμενη επίθεση της Τσεντεβίτα πέτυχε το καθοριστικό καλάθι (82-78 στο 39:49). Στη συνέχεια ο Ντιέμπλερ ευστόχησε σε 1/2 βολές κι ο Φραν Πρέπελιτς σε 2/2 (84-79) για να... ξεκαθαρίσει την κατάσταση.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Εφές την αντίδραση κι η Τσεντεβίτα τη μεγάλη νίκη.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Αναντολού Εφές την ευκαιρία να παραμείνει ψηλά στον ε' όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 47-47, 65-59, 84-80