ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟ ΦΙΝΑΛΕ ΣΤΟ ΜΑΤΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ

Άλμπα Βερολίνου - Άρης 82-67 (pics)

Ο Άρης διεκδικούσε τη νίκη για 34' στο Βερολίνο, αλλά η Άλμπα όχι μόνο πανηγύρισε (82-67)... πήρε και διαφορά που ενδεχομένως να παίξει ρόλο.

Η Άλμπα πανηγύρισε τη νίκη επί του Άρη στο Βερολίνο (82-67) με τους Θεσσαλονικείς να κάνουν μαζεμένα όλα τα λάθη στα τελευταία 6΄ του ματς και να χάνουν μάλιστα και με διαφορά ενώ βρίσκονταν σε εκείνο το σημείο ένα πόντο πίσω.

Μπορεί στο πρώτο δεκάλεπτο η εικόνα του ματς να ήταν ισορροπημένη, ωστόσο η δεύτερη περίοδος μοιράστηκε στα δύο. Οι Βερολινέζοι με σερί 12-0 προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά πόντων, αλλά χάρη στους Ξανθόπουλο και Γουότερς ο Άρης επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε με τους Θεσσαλονικείς να αποκτούν προβάδισμα πέντε πόντων (47-52, 27΄) χωρίς όμως να μπορούν να τη διευρύνουν χάρη στα καλάθια των Κικάνοβιτς και Μιλοσάβλιεβιτς.

Το τελευταίο εξάλεπτο όμως στοίχισε στον Άρη και φυσικά οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν και πανηγύρισαν τη νίκη, παίρνοντας και πολύ μεγάλη διαφορά.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Άλμπα εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη. Οι Γερμανοί είχαν 37% στα τρίποντα (28% ο Άρης), 56% στα δίποντα (42% ο Άρης) και 19 ασίστ (10 ο Άρης).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντράγκαν Μιλοσάβλιεβιτς παραλίγο να πετύχει triple double αφού σε 35:33 είχε 16 πόντους (2/7δ., 2/4τρ., 6/6β.), 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ, ένα λάθος κι ένα κλέψιμο (ranking 32).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Οκάρο Γουάιτ μπορεί να σκόραρε 8 πόντους, αλλά είχε άσχημα στατιστικά (3/5δ., 0/5τρ) και πολλά νεύρα (αποβλήθηκε με δύο αντιαθλητικά φάουλ).

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ντομινίκ Γουότερς έκανε 6:48 πριν τη λήξη το 63-62, αλλά η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους που ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με επιμέρους σκορ 19-4.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Άλμπα το εύρος της νίκης αφού στο 34' το ματς ήταν στον πόντο.

Ο Άρης το καλό μπάσκετ που έπαιξε σε 2η και 3η περίοδο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι μάλλον τίποτα σε αντίθεση με τους Θεσσαλονικείς οι οποίοι δε θέλουν να θυμούνται τον απογοητευτικό επίλογο του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-37, 58-58, 82-67