Λέικερς – Ρόκετς 95-112 (vid)

Εκτός από την παραγωγικότητα του Χάρντεν και το 9ο σερί double-double του Χάουαρντ, οι Ρόκετς χρειάστηκαν και ένα σερί στην τρίτη περίοδο για να ξεφύγουν από τους Λέικερς και να πάρουν την νίκη με 112-95.

Ο γκαρντ του Χιούστον σταμάτησε στους 31 πόντους (10/17 σουτ) και οι φιλοξενούμενοι δεν ηρέμησαν μέχρι να τρέξουν το σερί τους στην τρίτη περίοδο (34-18 επί μέρους) και να καθαρίσουν το παιχνίδι στο Λος Άντζελες. Σημαντική βοήθεια πήραν και από τον Ντουάιτ Χάουαρντ, που έγραψε το 9ο διαδοχικό double-double του φέτος με 14 πόντους και 15 ριμπάουντ, σερί που έχει να κάνει εδώ και τρεις σεζόν (σε 14 ματς).

Έτσι, οι Τεξανοί μπήκαν στο δεύτερο μισό των υποχρεώσεών τους (22-20) με το δεξί, τη στιγμή που οι Λιμνάνθρωποι είχαν τον Κόμπι να προσπαθεί να αντεπεξέλθει με ενοχλήσεις στον αχίλλειο (5 πόντοι με 2/5 σουτ και 9 ασίστ), πριν αποσυρθεί στην τελευταία περίοδο και τον Λου Ουίλιαμς να οδηγεί στο σκορ με 20 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 36-32, 21-28, 18-34, 20-18