Πίστονς – Γουόριορς 113-95

Οι Πίστονς πλήγωσαν τα όνειρα των Ουόριορς για το ρεκόρ, υποχρεώνοντάς τους στην 2η ήττα τους σε 3 ματς, με το επιβλητικό 113-95 και παρά τους 38 πόντους του Στεφ Κάρι.

Πριν το παιχνίδι, υπήρχε μεγάλη συζήτηση για το αν ο Κεντάβιους Κάλντουελ-Πόουπ μπορεί να περιορίσει τον Κάρι. Ο γκαρντ του Ντιτρόιτ δεν τα κατάφερε ακριβώς, αλλά ρέφαρε στην επίθεση, όπου με 20 δικούς του πόντους, οδήγησε τα Κακά Παιδιά στην εντυπωσιακή νίκη επί των πρωταθλητών, που μετρούν τη 2η ήττα τους σε 3 ματς και 4η συνολικά φέτος (37-4).

Τα όνειρα του Γκόλντεν Στέιτ για το ρεκόρ, θόλωσαν απότομα σε διάστημα τεσσάρων ημερών και έφτασαν στου δρόμου τα μισά (41 ματς) με μία μόλις νίκη λιγότερη από το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία του ΝΒΑ, από Μπουλς (1995/96) και Λέικερς (1971/72) με 38-3.

Όταν ένας τέτοιος στόχος απειλείται τόσο έντονα και με μία τόσο άσχημη ήττα, λογικό είναι να φέρει και νεύρα, τα οποία καθρεφτίστηκαν στις 3 τεχνικές ποινές που δέχθηκε η ομάδα του Όρεγκον. Κάρι και Γκριν στην καταστροφική δεύτερη περίοδο και ο κόουτς Λουκ Ουόλτον στην τέταρτη μετά από ένα κάρφωμα του Άντρε Ντράμοντ, που έστειλε τον Στάνλεϊ Τζόνσον στη γραμμή για το 94-74.

Τα πράγματα είχαν βεβαίως στραβώσει νωρίτερα, αφού οι γηπεδούχοι μετά το γρήγορο +10 στην πρώτη περίοδο, βρέθηκαν στο +3 (30-27) και παρά το πρόβλημα με τα φάουλ του Ντράμοντ, βρήκαν τις λύσεις από τον Άρον Μπάινς που κάλυψε το κενό με 12 πόντους και 6/6 προσπάθειες. Στο ημίχρονο κρέμασαν τη φανέλα με το Νο.3 του Μπεν Ουάλας στην οροφή του Palace of Auburn Hills στο ημίχρονο, με το φωτεινό ταμπλό να γράφει ήδη 65-49 υπέρ τους.

Ο περυσινός MVP της regular season έβαλε 16 από τους 38 πόντους του στην τρίτη περίοδο, αλλά οι Πολεμιστές ήταν ακόμη πίσω με 11. Το εντυπωσιακό 16-2 των Πίστονς στην αρχή της τέταρτης, ισοπέδωσε κάθε ελπίδα, με το σκορ στο 101-76.

Είδηση δεν αποτελεί φυσικά ένα ακόμη double-double από τον Ντράμοντ με 14 πόντους και 21 ριμπάουντ, ενώ ο Ρέτζι Τζάκσον πρόσθεσε 20 για την ομάδα του Σταν Βαν Γκάντι, που είχε συνολικά έξι παίκτες με διψήφια νούμερα στο σκορ. Τρεις μόλις είχαν οι Ουόριορς, με τον Κλέι Τόμπσον να σημειώνει 24 και τον Εζέλι 10, τη στιγμή που ο Ιγκουοντάλα έμεινε στους 5 με 1/7 σουτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-30, 38-19, 20-25, 28-21