Ουνικάχα Μάλαγα - Τσεντεβίτα 90-67 (vid)

Σε περίπατο για τους γηπεδούχους εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Ουνικάχα κόντρα στην Τσεντεβίτα με την ισπανική ομάδα να επικρατεί με 90-67.

Τη δεύτερή της νίκη στον όμιλο πανηγύρισε η Ουνικάχα, που από το πρώτο δεκάλεπτο κυριάρχησε ολοκληρωτικά και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Τσεντεβίτα.

Η κροατική ομάδα δεν κατάφερε να απειλήσει τους γηπεδούχους και μοιραία γνώρισε τη 2η ήττα της στον Ε' όμιλο, που συμμετέχει και ο Παναθηναϊκός.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ουνικάχα ήταν καλύτερη σχεδόν σε κάθε στατιστική κατηγορία. Είχε 20 παραπάνω ριμπάουντ (43/23), 8 περισσότερες ασίστ (22/14) και 3 περισσότερα κλεψίματα (9/6), ενώ σούταρε και με 58% στα δίποντα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Η απουσία του Κουζμίνσκας πιθανότατα κόστισε στην Ουνικάχα τη νίκη στο παιχνίδι κόντρα στον Παναθηναϊκό. Ο Λιθουανός επέστρεψε και έδειξε γιατί είναι ο ακρογωνιαίος λίθος της ισπανικής ομάδας. Σε 22 λεπτά είχε 17 πόντους (6/10 δίπ, 1/3 τρίπ, 2/2 β), 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κερδισμένα φάουλ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Εκτός τόπου και χρόνου ήταν ο Τζέιμς Γουάιτ, που σε 28 λεπτά είχε 7 πόντους με 1/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 λάθη και 3 φάουλ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Ουνικάχα έδειξε από πολύ νωρίς τις προθέσεις της και πήρε προβάδισμα 13 πόντων (27-14) από το 10'. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η διαφορά είχε φτάσει στους 21 (52-31) και το παιχνίδι είχε κριθεί.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι κρατάνε την πολύ καλή εμφάνιση τόσο στο αμυντικό κομμάτι, όσο και επιθετικά σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ενώ η Τσεντεβίτα την εμφάνιση του Λούκα Μπάμπιτς που είχε 24 πόντους.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι παίκτες του Πλάθα το πολύ χαμηλό ποσοστό στις βολές (63%, 7/11), ενώ η Τσεντεβίτα την αδυναμία της στα ριμπάουντ.