Ρέθυμνο - Ολυμπιακός 70-85 (pics)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Ο Ολυμπιακός πέρασε με νίκη από το Ρέθυμνο (70-85) κλείνοντας όπως ήθελε τον πρώτο γύρο στην Α1.

Ο Ολυμπιακός έκλεισε νικηφόρα τον πρώτο γύρο της Α1 αφού επικράτησε στην Κρήτη του Ρεθύμνου με 70-85.

Μπορεί στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός να είχε τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού και του σκορ, ωστόσο στο ξεκίνημα τη δεύτερης περιόδου η άμυνα κάπως χαλάρωσε. Χάροου και Σχίζας βρήκαν χώρο να σκοράρουν και οι Κρητικοί πλησίασαν σε 32-35. Σε εκείνο το σημείο η είσοδος των Αθηναίου και Τζέιμς άλλαξαν πάλι τα δεδομένα και με επιμέρους σκορ 1-15 πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-50.

Η τρίτη περίοδος άνηκε στους γηπεδούχους οι οποίοι έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο επίπεδο, αλλά και πάλι οι Πειραιώτες σοβαρεύτηκαν και ξέφυγαν χωρίς να επιτρέψουν στο Ρέθυμνο να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός διαθέτει ποιοτικότερο ρόστερ και επίσης είχε 11 εύστοχα τρίποντα, 9 περισσότερα ριμπάουντ (33-42) και 19 τελικές πάσες.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Οθέλο Χάντερ σε 18:32 έκανε 19 ranking με 10 πόντους (2/3δ., 6/7β.), 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Καλή παρουσία είχαν και οι Χάκετ (11π.), Τζέιμς 7π., 7ρ.) και Όντομ (7π., 5ασ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τάιλερ Στόουν έπαιξε εγωιστικά στα 22:55 που βρέθηκε στο παρκέ έχοντας 7 πόντους (1/6δ., 1/5τρ., 2/4β.), 2 ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα κλέψιμο.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο τελευταίο τρίλεπτο του 2ου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός... εξαφανίστηκε με επιμέρους σκορ 1-15.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Το Ρέθυμνο τα μόλις 5 λάθη απέναντι σε μία ομάδα που πιέζει «λυσσασμένα» ενώ ο Ολυμπιακός την απόδοση του Σον Τζέιμς και του Ντάριους Όντομ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Κρητικοί το 55% στις βολές με 16/29.

Οι Πειραιώτες το κακό ξεκίνημα της τρίτης περιόδου όπου δέχθηκαν σερί 7-0 και τα 12 λάθη

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 33-50, 54-66, 70-85