Με «όργια» Μπουρούση νίκησε τη Ρεάλ η Λαμποράλ (vid)

Πολύ σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Λαμποράλ Κούτσα του Γιάννη Μπουρούση που επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με 86-80 στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης δεν ήταν άλλος από τον Γιάννη Μπουρούση. Ο σέντερ των γηπεδούχων κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια και ουσιαστικά οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Είχε 24 πόντους (6/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/10 βολές), 8 ριμπάουντ και 10 κερδισμένα φάουλ σε 26 λεπτά συμμετοχής, αριθμοί που του απέδωσαν 37 βαθμούς στο ράνκινγκ.

Οι δυο ομάδες πάλεψαν μέχρι το τέλος για τη νίκη. Η Ρεάλ έδειξε στο πρώτο ημίχρονο ότι έχει το πάνω χέρι, καθώς προηγήθηκε με 40-36, ωστόσο στο δεύτερο μισό, η Λαμποράλ ήταν καλύτερη και με πολύ καλή άμυνα και ορθές επιλογές στην επίθεση έφτασε στη νίκη.

Έτσι, η Λαμποράλ Κούτσα πέτυχε την 11η φετινή της νίκη, ισοφάρισε τη Ρεάλ με ρεκόρ 11-3 και πλέον είναι αυτή στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι θα μείνει στην ιστορία διότι έσπασε το ρεκόρ προσέλευσης σε αναμέτρηση του ισπανικού πρωταθλήματος. Οι 15.544 φίλαθλοι που βρέθηκαν στην «Buesa Arena» ήταν 40 περισσότεροι από το προηγούμενο ρεκόρ, που είχε σημειωθεί στο ίδιο γήπεδο για την ίδια αναμέτρηση το 2012.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής: Μπιλμπάο-Κανάριας 64-67, Μπαρτσελόνα-Εστουδιάντες 89-67, Φουενλαμπράδα-Γκραν Κανάρια 92-72, Χοβεντούτ-Μούρθια 94-84, Σεβίλλη-Σαραγόσα 73-84, Λαγκούν Άρο-Μανρέσα 89-70, Λαμποράλ Κούτσα-Ρεάλ Μαδρίτης 86-80, Ομπραντόιρο-Ανδόρα 104-103, Βαλένθια-Ουνικάχα Μάλαγα

Η κατάταξη: Βαλένθια 13-0, Μπαρτσελόνα 13-1, Ρεάλ Μαδρίτης 11-3, Λαμποράλ Κούτσα 11-3, Γκραν Κανάρια 8-6, Ανδόρα 7-7, Μπιλμπάο 7-7, Φουενλαμπράδα 7-7, Ουνικάχα 6-7, Μανρέσα 6-8, Ομπραντόιρο 6-8, Χοβεντούτ 6-8, Σεβίλλη 5-9, Μούρθια 5-9, Σαραγόσα 5-9, Κανάριας 5-9, Εστουντιάντες 3-11, Λαγκούν Άρο 2-12

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΣΠΑΝΙΑ Τελευταία Νέα