Γουόριορς - Καβαλίερς 89-83 (pics & vid)

Οι πρωταθλητές επικράτησαν των Καβαλίερς με 89-83, στην... επανάληψη των περσινών τελικών του ΝΒΑ!

Έξι μήνες μετά τους τελικούς του ΝΒΑ, Γουόριορς και Καβαλίερς βρέθηκαν εκ νέου αντιμέτωποι με τους γηπεδούχους να επικρατούν ξανά (89-83) και μάλιστα αυτή τη φορά απέναντι στους πλήρεις Καβαλίερς!

Μάλστα, μοιραίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, ο οποίος είχε 1/4 βολές στο τελευταίο ενάμιση λεπτό του αγώνα, χάνοντας και το κρίσιμο τρίποντο στο 85-81, 12" πριν το τέλος. Έτσι, οι Καβαλίερς έπεσαν στο 19-8, με τους Γουόριορς να ανεβαίνουν στο 28-1!

Για τους γηπεδούχους, δεν ξεχώρισε ο Κάρι που έμεινε στους 19 πόντους, αλλά ο Γκριν που έφτασε τους 22 με 8/17 σουτ, 15 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Ο «βασιλιάς», μπορεί να ήταν μοιραίος για τους Καβαλίερς στο φινάλε, όμως ήταν ο πρώτος σκόρερ του ματς με 25 πόντους με 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ στις βολές το ποσοστό του έμεινε κάτω από το 50% (4/9)!

Τα δωδεκάλεπτα: 28-19, 17-23, 19-17, 25-24