Χιτ – Πίστονς 92-93 (pics & vid)

Με βροχή τριπόντων, οι Πίστονς γύρισαν από το -18 και το καλάθι του Κάντγουελ-Πόουπ στο τελευταίο λεπτό, υπέγραψε την απόδρασή τους από την έδρα των Χιτ με 93-92.

Ο γκαρντ του Ντιτρόιτ σηκώθηκε και εκτέλεσε στα 55,5'' βάζοντας μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, που δεν κοίταξαν ξανά πίσω, έχοντας ήδη ανακάμψει από το -18 της δεύτερης περιόδου. Ο Ρέτζι Τζάκσον ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σταν Βαν Γκάντι με 18 πόντους, ενώ Κάντγουελ-Πόουπ και Στάνλεϊ Τζόνσον πρόσθεσαν από 14, σε μια βραδιά όπου το Ντιτρόιτ βομβάρδισε το καλάθι των Χιτ με 15/29 τρίποντα (επί μέρους σκορ 45-12).

Ο Κρις Μπος σημείωσε 20 πόντους για το Μαϊάμι, που πέταξε στα σκουπίδια δύο ευκαιρίες να πάρει το προβάδισμα στα τελευταία 3''. Ο Γουέιντ (19 πόντοι) αστόχησε από τα 4,5 μέτρα, ο Ντράμοντ έχασε και τις δύο βολές του και ο Μπος αστόχησε στην εκπνοή. Ο Γουάιτσαϊντ πρόσθεσε 16 πόντους και 15 ριμπάουντ και ο Ούντριχ, που αγωνίστηκε στη θέση του τραυματία Ντράγκιτς, 14, αλλά η ομάδα της Φλόριντα έχασε το +18 που έχτισε στη δεύτερη περίοδο, αφού οι φιλοξενούμενοι εξαπέλυσαν μπαράζ τριπόντων με τους αναπληρωματικούς τους για να πάνε στο ημίχρονο προηγούμενοι 54-52!

Τα δωδεκάλεπτα: 34-18, 18-36, 23-18, 17-21