Nτεμπούτο του Δέδα με νίκη επί της Εφές του Ιβκοβιτς!

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε η καριέρα του Στέφανου Δέδα ως πρώτος προπονητής στην Γκαζιάντεπσπορ, καθώς η ομάδα του επικράτησε της Εφές του «Ντούντα» με 97-96 στην παράταση.

Ο Έλληνας τεχνικός έπεσε κατευθείαν στα... βαθιά, καθώς μετά την αποχώρηση του Γιούρι Ζντοβτς για την ΑΕΚ, κλήθηκε να κάνει το ντεμπούτο του κόντρα στην αντίπαλο του Παναθηναϊκού στο Top-16 της Ευρωλίγκας.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 25-11, ωστόσο στη συνέχεια αντεπιτέθηκαν, έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση και με καλάθι του Γκάλογουεϊ, 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Αμερικανός τελείωσε το ματς με 28 πόντους, 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ και οδήγησε την ομάδα του Δέδα στην 6η της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Αντίθετα, η Εφές, γνώρισε την 3η της ήττα φέτος και έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μόνη πρώτη στην κορυφή της κατάταξης.

Κορυφαίος για την Εφές ήταν ο Ντέρικ Μπράουντ με 20 πόντους.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής: (19/12) Άνκαρα-Τουρκ Τέλεκομ 89-70, Γαλατάσαραϊ-Μπουγιουκτσεκμετζέ 101-96, (20/12) Ουσάκ Σπορτίφ-Μπελεντίγε 90-73, Μπάνβιτ-Γεσιλγκίρεσουν 87-77, Φενέρμπαχτσε-Τράμπζονσπορ 81-70, Νταρουσάφακα-Μπεσίκτας 99-86, (21/12) Σελτσούκ-Καρσίγιακα 79-77, Γκαζιάντεπσπορ-Αναντολού Εφές 97-96

H κατάταξη: Γαλατάσαραϊ 8-3, Φενέρμπαχτσε 8-3, Αναντολού Εφές 7-3, Μπάνβιτ 7-3, Νταρουσάφακα 7-4 Ουσάκ Σπορτίφ 7-3, Καρσίγιακα 6-4, Γκαζιάντεπσπορ 6-5, Άνκαρα 5-6, Μπεσίκτας 5-5, Τράμπζονσπορ 4-7, Μπουγιουκτσεκμετζέ 4-6, Γεσιλγκίρεσουν 3-7, Σελτσούκ 3-6, Τουρκ Τέλεκομ 2-8, Μπελεντίγε 1-9

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΤΟΥΡΚΙΑ Τελευταία Νέα