Καβαλίερς – 76ερς 108-86 (pics & vids)

Ο Κάιρι Έρβινγκ επέστρεψε στη δράση για 17 λεπτά και μαζί με τον ΛεΜπρον δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν την νίκη επί των ανήμπορων να αντιδράσουν Σίξερς, με 108-86.

Ο πόιντ γκαρντ του Κλίβελαντ πάτησε ξανά παρκέ μετά από τον πρώτο τελικό κόντρα στους Ουόριορς και ο Ντέιβιντ Μπλατ του έδωσε 17'04'' συμμετοχής απέναντι στο ίσως ευκολότερο φετινό εμπόδιο, για να του επιστρέψει εκείνος 12 πόντους και παρέα με τους 23 του Τζέιμς να υποχρεώσουν τη Φιλαδέλφεια στη 10η σερί φετινή της ήττα και 28η συνολικά σε 29 ματς.

Οι Καβς που περιμένουν να παρουσιαστούν ακόμη καλύτεροι στη συνέχεια από το 17-7 που είχαν χωρίς τον Έρβινγκ, αφού και ο Μάθιου Ντελαβεντόβα θα μπορεί πλέον να δίνει λύσεις ερχόμενος από τον πάγκο. Όπως έκανε και κόντρα στους Σίξερς, φέρνοντας 20 πόντους με 4 τρίποντα, βοηθώντας τους Καβαλίερς να βελτιώσουν το εντός έδρας ρεκόρ τους σε 12-1 και να περιμένουν ήρεμοι το ραντεβού με τους Ουόριορς τα Χριστούγεννα.

Ο Τζέιμς μάλιστα, δεν χρειάστηκε καν να... παρέμβει στην τέταρτη περίοδο, μένοντας στον πάγκο σε όλη τη διάρκειά της, γράφοντας αρνητικό ρεκόρ συμμετοχής για φέτος με μόλις 26 λεπτά στο παρκέ. Η ξεκούραση ήταν μάλλον επιτακτική για τον Βασιλιά, αφού οι φιλοξενούμενοι πέρα από τις φιλότιμες προσπάθειες του Νέρλενς Νοέλ (15 πόντοι και 12 ριμπάουντ), δεν κατάφεραν να παρουσιάσουν δείγματα απειλής και μετρούν πλέον 17 σερί ήττες μακριά από την Πενσιλβανία.

Τα δωδεκάλεπτα: 21-25, 34-13, 33-22, 20-26