Τρίκαλα - Αρκαδικός 82-54

Μια πολύ άνετη νίκη πανηγύρισαν τα Τρίκαλα που επικράτησαν εύκολα του Αρκαδικού με 82-54 για την 10η αγωνιστική της Basket League.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν την 4η νίκη τους στο πρωτάθλημα, άφησαν πίσω την... εντός προγράμματος ήττα από τον Παναθηναϊκό και ξέφυγαν από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Αρκαδικός από τη πλευρά του, επέστρεψε στις ήττες, καθώς μετά τη νίκη επί του Λαυρίου την προηγούμενη αγωνιστική σήμερα (19/12) ηττήθηκε με κάτω τα χέρια από μια ομάδα με αντίστοιχους στόχους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Τα Τρίκαλα, με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο όπου οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (18-17) κυριάρχησαν απόλυτα στο παιχνίδι και έφτασαν να προηγηθούν ακόμη και με 39 πόντους (74-45) στο 35'. Είχαν πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας και περιόρισαν την επιθετική λειτουργία των αντιπάλων τους.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Εκπληκτική εμφάνιση για τα Τρίκαλα έχει πραγματοποιήσει ο Ντιμίτριους Κόνγκερ, καθώς στα 32 λεπτά που αγωνίστηκε είχε 25 πόντους με 8/9 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 0/1 βολές και 8 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε πολύ μέτριο βράδυ βρέθηκε ο Ντιβόν Βαν Όστρουμ, ο οποίος μπορεί να είχε 11 πόντους, αλλά τα ποσοστά του ήταν πολύ άσχημα (4/12), ενώ υπέπεσε και σε 4 λάθη.

ΦΑΣΗ ΚΛΕΙΔΙ: Το ξέσπασμα των Τρικάλων στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν έτρεξαν ένα 20-7 επί μέρους και έκαναν το 39-31, 59-38.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Τα Τρίκαλα εκτός από τη νίκη κρατάνε και την εμφάνιση, καθώς κυριάρχησαν σχεδόν σε κάθε στατιστική κατηγορία. Ο Αρκαδικός κρατά το πρώτο ημίχρονο, όπου έδειξε ανταγωνιστικός.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι ξεχνάνε τα άσχημα ποσοστά στις βολές (12/19, 63%) και τα 14 λάθη, ενώ ο Αρκαδικός τα ποσοστά του στα σουτ εντός πεδιάς (20/57, 35%) και την αδύναμία τους να περάσουν τη μπάλα στο «ζωγραφιστό»