Γουόριορς - Μπακς 121-112 (pics & vid)

Φάνης Παναγιώτου

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς έψαχναν... εκδίκηση από τους Μιλγουόκι Μπακς, οι τελευταίοι, όμως, τους έβαλαν δύσκολα!

Το περίμεναν πως και πως. Οι Μπακς είναι η μοναδική ομάδα που τους έχει υποχρεώσει σε ήττα φέτος κι έψαχναν για εκδίκηση. Τα «Ελάφια», όμως, πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση στην Oracle Arena και λίγο έλειψε να επικρατήσουν ξανά των Πρωταθλητών κόσμου!

Οι Μπακς ήταν μπροστά με 15 πόντους στη διάρκεια της τρίτης περιόδου και με 11 περίπου 8 λεπτά πριν από το φινάλε! Η... νέα έκπληξη έμοιαζε αρκετά πιθανή, ωστόσο οι Γουόριορς με πρωταγωνιστές τους Στεφ Κάρι -αλίμονο- και Ντρέιμοντ Γκριν γύρισαν το ματς κι ανέβηκαν στο 26-1! Από την άλλη, οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 10-18.

Όσο για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο; Νέα σπουδαία εμφάνιση! 20 πόντους με 9/17 σουτ, 6 ριμπάουντ (3 επιθετικά), 4 κλεψίματα, 1 τάπα και 3 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής!