8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΤΟ EUROCUP

Μπεσίκτας - ΠΑΟΚ 73-75

Με καλάθι του Χάτσερ σχεδόν σε νεκρό χρόνο, ο ΠΑΟΚ έφυγε με το «διπλό» στην παράταση επί της Μπεσίκτας και παραμένει ζωντανός στην υπόθεση πρόκρισης.

Με τον Γουίλιαμ Χάτσερ να πραγματοποιεί μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του ο ΠΑΟΚ επικράτησε στην Τουρκία της Μπεσίκτας με 75-73 στην παράταση και πήρε την 3η του νίκη στο φετινό EuroCup.

Ο γκαρντ του ΠΑΟΚ, ουσιαστικά σε νεκρό χρόνο, ευστόχησε σε καλάθι 2 πόντων, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του και την κράτησε ζωντανή εν όψει της συνέχειας.

Ο «δικέφαλος» βρίσκεται στην 5η θέση του ομίλου του με ρεκόρ 3-5, ισοβαθμώντας με Μπεσίκτας κι Σζολνόκι και θέλει νίκη την επόμενη αγωνιστική κόντρα στην Αβτοντόρ για να κρατά την τύχη στα χέρια του.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο πρώτο ημίχρονο με 34-20, ο ΠΑΟΚ εξαπέλυσε αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος με αποτέλεσμα να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, όπου εκμεταλλεύθηκε την αστοχία της Μπεσίκτας, ήταν πιο συγκεντρωμένος και τελικά έφτασε στη μεγάλη νίκη δια χειρός Χάτσερ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Την καλύτερη εμφάνισή του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ έκανε ο Χάτσερ, που εκτός από το νικητήριο καλάθι συνέβαλε τα μέγιστα στο θετικό αποτέλεσμα. Σε 36 λεπτά είχε 32 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα και 11 κερδισμένα φάουλ, αριθμοί που του έδωσαν 35 βαθμούς στο index της Ευρωλίγκα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Κακό παιχνίδι πραγματοποίησε ο Μιλένκο Τέπιτς, που δε σκόραρε (0/4 προσπάθειες) στα 24 λεπτά που αγωνίστηκε.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Με 6 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο ΠΑΟΚ είναι στην επαναφορά με τον Δέδα, που βρίσκει τον Χάτσερ. Ο Αμερικανός, ενώ δείχνει ότι μπαίνει για το drive, τελικά σταματά, εκτελεί από μέση απόσταση και δίνει τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ κρατά τη σπουδαία νίκη και την εκπληκτική επιμονή που έδειξε στο 2ο ημίχρονο, ενώ η Μπεσίκτας κρατά το εξαιρετικό πρώτο μέρος.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αφήνει πίσω της το θετικό αποτέλεσμα και επικεντρώνεται στη προσπάθειά της στις επόμενες 2 κρίσιμες αγωνιστικές. Η Μπεσίκτας ξεχνά το γεγονός πως έχασε ένα δικό της παιχνίδι με βάση την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου.