ΑΕΚ - Χάποελ Ιερουσαλήμ 75-74 (vid)

Η ΑΕΚ έκανε απίστευτη ανατροπή και παρουσιάζοντας εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο επιβλήθηκε της Χάποελ έπειτα από δραματικό φινάλε (75-74)!

H AEK ήταν... αόρατη για ένα ημίχρονο, ωστόσο στη συνέχεια συμμορφώθηκε! Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έπαιξε καλή άμυνα στο δεύτερο μέρος, επέτρεψε στην Χάποελ να πετύχει 29 πόντους (45 είχε πετύχει στο α' ημίχρονο) και πήρε νίκη θρίλερ!

Ο Κρις Γουόρεν ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ με 16 πόντους (5ριμπ.), ενώ ακολούθησε ο Ντούσαν Σάκοτα με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ μπήκε πολύ άσχημα στο παιχνίδι δεν είχε πλάνο στην επίθεσή της, ενώ ήταν το ίδιο κακή και στην άμυνα μας. Ο Ματ Τζάνινγκ... έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι και ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα, ενώ η ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο είχε 14/22 δίποντα και 5 τάπες. Την ίδια ώρα που η ΑΕΚ είχε μόλις 4/20 δίποντα και 2/10 τρίποντα με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο +17 (28-45 στο 20').

Ό,τι δεν έκανε στο α' ημίχρονο η ΑΕΚ το έκανε στην τρίτη περίοδο. Από τα 5/29 σουτ που είχε στο πρώτο μέρος βρήκε στόχο στις 8 προσπάθειες από τις 9 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και μείωσε στους πέντε πόντους (47-52 στο 25').

Μάλιστα, η Ένωση έβαλε στο τρίτο δεκάλεπτο σχεδόν όσους πόντους έβαλε σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο (28-26) και μπήκε στο παιχνίδι (54-59).

Η τέταρτη περίοδος συνεχίστηκε με τον Nτούσαν Σάκοτα να ευστοχεί σε κρίσιμα τρίποντα, ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης που ήταν καλός και στην άμυνα, έδωσε την ασίστ που επέτρεψε στον Χέρστον να μειώσει με τρίποντο από τη γωνία (67-68 στο 36'). Με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα ο Τζανινγκ βρέθηκε μόνος του και ευστόχησε σε τρίποντο στα -5'' (74-74). Ο Γουόρεν στη συνέχεια πήρε το φάουλ κι ευστόχησε μόνο στην πρώτη βολή (75-74), αφού ο Μαυροκεφαλίδης έκανε παράβαση και χάρισε την κατοχή στους Ισραηλινούς. Ο Μιλόσεβιτς έκλεψε την μπάλα από τον Σμιθ με την ΑΕΚ να πανηγυρίζει τη δεύτερή της νίκη στο EuroCup.

ΕΚΑΝAN ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: O Κρις Γουόρεν μπορεί να μην μπήκε καλά στο παιχνίδι, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καλός και βοήθησε στην ανατροπή της ΑΕΚ. Ο Αμερικανός άσος είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 9 ασίστ σε 34:00. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης από τη μεριά του, έβγαλε κάποιες κρίσιμες άμυνες στο τρίτο δεκάλεπτο και μέτρησε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 33:56.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γιοτάμ Χαλπερίν στα 17:45 που έμεινε στο παρκέ είχε 0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Με την ΑΕΚ να είναι στο +3 ο Ματ Τζάνινγκ βρέθηκε με την μπάλα στα χέρια στα -5'' κι ευστόχησε σε τρίποντο. Ο Γουόρεν όμως κέρδισε το φάουλ από τον Φίσερ στα -2'' έβαλε την πρώτη βολή (75-74), αλλά ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έκανε παράβαση και χάρισε την κατοχή στην Χάποελ. Ο Μιλόσεβιτς όμως δεν ήθελε περισσότερες περιπέτειες κι έκλεψε την μπάλα και τελείωσε το παιχνίδι!

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ κρατάει την αντίδρασή της όταν βρέθηκε πίσω με 17 πόντους, ενώ η Χάποελ το πρώτο ημίχρονο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ πατάει... delete στο πρώτο ημίχρονο και η Xάποελ στα τελευταία δευτερόλεπτα που μπορούσε να οδηγήσει το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 28-45, 54-59, 75-74
ΑΕΚ (Σάκοτα Ντρ.): Ανοσίκε (2ρ.), Παπαντωνίου 2, Σάκοτα Ντ. 15 (4τρίπ., 5ρ., 2κλ., 2λ.), Χέρστον 14 (3τρίπ., 3ρ., 2κλ.), Μιλόσεβιτς 4 (1τρίπ., 3ρ., 2κλ.), Μαυροκεφαλίδης 13 (1τρίπ., 8ρ., 3ασ.), Κάρτερ 11 (1τρίπ., 4ρ., 2κλ.), Κατσίβελης, Καλαμπόκης, Γουόρεν 16 (1τρίπ., 5ρ., 9ασ.)
Χάποελ Ιερουσαλήμ (Φράνκο): Ντάνκαν 4 (4ρ., 2ασ., 2λ.), Γκάφνεϊ 11 (1τρίπ., 7ρ., 2κλ., 3κοψ.), Ρόουλαντ 14 (4ασ.), Χαλπερίν (4ρ.), Τίμορ 5, Μένκο, Σμιθ 8 (10ρ., 7ασ., 6λ.), Τζάνινγκ 23 (5τρίπ., 5ρ.), Μαγιόρ, Φίσερ 9 (7ρ., 2κοψ., 2λ.)