Σερβία - Φινλανδία 94-81 (vids)

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Η Σερβία νίκησε τη Φινλανδία με 94-81 χάρη σε 27 πόντους του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα και 30 ασίστ που έδωσαν οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς. Πάλεψαν για τρία δεκάλεπτα οι Φινλανδοί.

Η Σερβία προκρίθηκε στον προημιτελικό (θα αντιμετωπίσει την Τσεχία) αφού νίκησε τη Φινλανδία με 94-81. Οι 30 ασίστ των παικτών του Σάσα Τζόρτζεβιτς και ο πλουραλισμός στην επίθεση ήταν αρκετά για να κάμψουν την ευστοχία στα τρίποντα και το πάθος των Φινλανδών.

Σε ένα ημίχρονο στο οποίο καμία από τις δύο ομάδες δεν έπαιζε άμυνα ήταν λογικό οι Φινλανδοί να διατηρούν πιθανότητες για τη διεκδίκηση της νίκης. Σε αυτό φυσικά έπαιξε ρόλο το εντυπωσιακό τους ξεκίνημα πίσω από τα 6,75 (ξεκίνησαν με 5/9). Η Σερβία πάντως χάρη στη δημιουργία του Μίλος Τεόντοσιτς (6 ασίστ στο ημίχρονο) και τα τελειώματα του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα (15π. στο ημίχρονο) πήρε το προβάδισμα στο 17' (38-37).

Το επιθετικό κρεσέντο και των δύο ομάδων συνεχίστηκε κανονικά σε ολόκληρο το 2ο ημίχρονο, κάτι το οποίο φυσικά δε συνέφερε τους Φινλανδούς. Οι Σέρβοι διαθέτουν μεγαλύτερο βάθος στον πάγκο τους, περισσότερες λύσεις και σίγουρα ταλέντο. Όταν λοιπόν κατάφεραν να προηγηθούν με ικανοποιητική διαφορά φρόντισαν να την διατηρήσουν μέχρι τέλους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φινλανδία δε βρήκε ποτέ λύση στο pick 'n' roll των Σέρβων. Οι 30 ασίστ (13 οι αντίπαλοι) και το εκπληκτικό 72,2% (26/36) στα δίποντα που είχαν οι Σέρβοι, έπαιξαν επίσης ρόλο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση στα 18:35 που αγωνίστηκε. Ο σέντερ του Παναθηναϊκού είχε 27 πόντους (11/12δ., 5/6β), 4 ριμπάουντ, ένα κόψιμο και ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σον Χαφ είχε διάθεση, πέτυχε 6 πόντους, αλλά με 2/7 σουτ εντός παιδιάς. Για συμμετοχή 27:30 είναι λίγο για το βασικό γκαρντ των Φινλανδών.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ένα επιμέρους σκορ 18-4 στην τελευταία περίοδο ήταν το διάστημα στο οποίο κρίθηκε το αποτέλεσμα.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Τις συνεργασίες στην επίθεση, ειδικά το pick 'n' roll των Τεόντοσιτς και Ραντούλιτσα.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι Φινλανδοί δε θέλουν να θυμούνται το πρώτο τετράλεπτο της τελευταίας περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 48-43, 71-64, 94-81