Ισραήλ - Βοσνία 84-86 (vids)

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Η Βοσνία γύρισε το ματς από το -16 και με δύο buzzer beater του Κικάνοβιτς σε κανονική διάρκεια και παράταση χάρισε τη νίκη επί του Ισραήλ με 84-86.

Η Βοσνία πήρε τη νίκη στην παράταση με 84-86 (75-75) γυρίζοντας από το -16 και υποχρέωσε το Ισραήλ στην πρώτη του ήττα.

Η τριάδα των Όμρι Κάσπι (29π., 6ρ., 5ασ.), Ντ' Ρορ Φίσερ (12π., 8ρ.) και Λιορ Ελιγιάχου (14π., 5ρ., 6ασ.) έκανα ό,τι ήθελαν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει από την πρώτη περίοδο στο +16.

Η Βοσνία όμως δεν τα παράτησε και με όπλο τη μαχητικότητά της (Στιπάνοβιτς 16π., 18ρ.) και την ευστοχία της πίσω από τα 6,75 κατάφερε να προσπεράσει με 58-60 (επιμέρους σκορ 5-22).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα πράγματα ήταν αμφίρροπα με καμία ομάδα να μη μπορεί να ξεφύγει με περισσότερους από 3 πόντους. Λάθη επί λαθών κι ένα buzzer beater του Ελμεντίν Κικάνοβιτς έστειλαν το ματς στο επιπλέον πεντάλεπτο.

Στην παράταση η μία ομάδα χάριζε τη νίκη στην άλλη με το Ισραήλ να πανηγυρίζει τελικά χάρη και πάλι στον Κικάνοβιτς που ευστόχησε με το άκουσμα της κόρνας της λήξης.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ήταν πιο τυχερή η Βοσνία και εκμεταλλεύτηκε την χαλαρότητα του Ισραήλ. Επίσης βρήκε δύο μεγάλα σουτ στη λήξη της κανονικής περιόδου και της παράτασης.

Σε ό,τι αφορά τα στατιστικά τα 11 περισσότερα ριμπάουντ των νικητών (42-31) έπαιξαν επίσης σημαντικό ρόλο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Έλμεντιν Κικάνοβιτς έβαλε δύο buzzer beater (κανονική διάρκεια και παράταση) και ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη στη Βοσνία. Ο Κικάνοβιτς είχε 17 πόντους (7/15δ., 1/1τρ.), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη.

Τρομερό double double από τον Άντρια Στιπάνοβιτς με 16 πόντους και 18 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς της ΑΕΚ ήταν πολύ άστοχος σκοράροντας μόλις 2 πόντους με πολύ άσχημα ποσοστά (0/2δ., 0/5τρ., 2/2β) ενώ πήρε 1 ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ και έκλεψε δύο φορές τη μπάλα στα 19:00 που αγωνίστηκε.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 73-70 κι ένα λεπτό να απομένει η Βοσνία έκανε ένα λάθος, έχασε ένα lay up (Ρένφρο), απώλεσε ένα αμυντικό ριμπάουντ κι είχε 2/4 βολές. Το Ισραήλ ήταν όμως εκτός τόπου και χρόνου και δέχθηκε τρίποντο στο «μηδέν» από τον Κικάνοβιτς για πάει το ματς στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο πάλι ο Κικάνοβιτς νίκησε το χρόνο (σε πιο εύκολη προσπάθεια πάντως) και οι Βόσνιοι πανηγύρισαν.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Οι Βόσνιοι κρατάνε την αντίδρασή τους, την ψυχραιμία που έδειξαν και φυσικά τα μεγάλα σουτ που βρήκαν.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Το Ισραήλ πρέπει να ξεχάσει όλα όσα συνέβησαν από το ημίχρονο κι ύστερα. Τόσα λάθη μαζεμένα καιρό είχαμε να δούμε.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 45-35, 60-60, 75-75 (παρ.) 84-86