Ισπανία - Σερβία 70-80 (gTV, pics+vids)

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι του τουρνουά η Σερβία επικράτησε των Ισπανών με 70-80 παίζοντας πολύ καλή άμυνα. Double double o Μπιέλιτσα (24π., 10ρ.).

Οι Σέρβοι πήραν σπουδαία νίκη με 70-80 επί της Ισπανίας εκμεταλλευόμενοι της άριστη άμυνα που έπαιξαν, τα 9 εύστοχα τρίποντα και το παιχνίδι χωρίς μυαλό των Ισπανών γκαρντ οι οποίοι για 35΄πυροβολούσαν από παντού.

Η Σερβία ξεκίνησε καλύτερα το ματς και ανάγκασε την Ισπανία να μείνει χωρίς πόντο για 5:02, αλλά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου οι «φούριας ρόχας» πέτυχαν 21 πόντους, έπαιξαν καταπληκτική άμυνα και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά πόντων. Στη δεύτερη περίοδο ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήρθε από τον πάγκο και σε διάστημα τριών λεπτών σκόραρε 10 πόντους για αν φέρει το ματς στα ίσα (32-32).

Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καθοριστικό. Οι Σέρβοι με πρωταγωνιστές τους Μπιέλιτσα και Έρτσεγκ σκόραραν 28 πόντους, στην άλλη πλευρά οι Ισπανοί σούταραν με 24% εντός παιδιάς και το σκορ πήγε στο 50-62!

Μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο τα γκαρντ της Ισπανίας αποφάσισαν επιτέλους να ακουμπήσουν τη μπάλα στον Γκασόλ στο low post με τον σέντερ των Μπουλς να βρίσκει σκορ και να μειώνει σε 68-69 (38'). Σε εκείνο το σημείο ήρθαν 2/2 τρίποντα δια χειρών Μπιέλιτσα και Μπογκτνάνοβιτς και το ματς τέλειωσε.

Οι «Έλληνες»

Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα προσπάθησε αρκετά στην άμυνα, αλλά στην επίθεση ήταν άστοχος τελειώνοντας με 4 πόντους (2/9 σουτ). Πήρε και 6 ριμπάουντ.

Ο Όγκνιεν Κούζμιτς δεν είχε συμμετοχή στην επίθεση. Στην άμυνα τα βρήκε δύσκολα απέναντι στον Γκασόλ, αλλά έκανε κρίσιμο κλέψιμο με το σκορ στο 70-74 για να ακολουθήσει το τρίποντο του Μπογκτνάνοβιτς.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ δεν αγωνίστηκε καθόλου.

Νίκησε γιατί: Είχαν μυαλό. Το μπάσκετ είναι απλό παιχνίδι. Άριστο διάβασμα στο 5 εναντίον 5 και κυρίως «καθαρό» μυαλό. Στην επίθεση οι Σέρβοι σούταραν με 52,8% στα δίποντα και 39,1% στα τρίποντα την ώρα που οι αντίπαλοι τους είχαν 3/19 σουτ πίσω από τα 6,75. Επίσης στα ριμπάουντ καθολική υπεροχή (44-32).

Μακριά από τα στατιστικά τα γκαρντ της Ισπανίας είχαν τον Γκασόλ να κάνει το τρόλεϊ για 35 λεπτά. Στο τελευταίο πεντάλεπτο έπαιρνε τη μπάλα σε κάθε επίθεση και πέτυχε 11 από τους τελευταίους 14 πόντους της ομάδας του.

Έκανε τη διαφορά: Ο Νεμάνια Μπιέλιτσα με 24 πόντους (5/9δ., 3/7τρ., 5/6β.), 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ισάριθμα λάθη σε 34:31 ήταν μακράν ο κορυφαίος του ματς

Πέρασε και δεν ακούμπησε: Ροντρίγκεζ και Γιουλ είχαν συνολικά 2/17 σουτ!. Ο «Τσάτσο» τελείωσε με 1/5 δίποντα και 0/2 τρίποντα ενώ ο Γιουλ 1/5 δίποντα και 0/5 τρίποντα.

Φάση - κλειδί: Με το σκορ στο 70-71 και με 1:30 για τη λήξη, Μπιέλιτσα και Μπογκντάνοβιτς ευστόχησαν πίσω από τα 6,75 «σφραγίζοντας» τη νίκη της Σερβίας.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 36-34, 52-62, 70-80