Γερμανία - Ισλανδία 71-65 (vids)

Στέλλα Παπαδοπούλου

Η Γερμανία του Ντιρκ Νοβίτσκι προηγήθηκε ακόμα και με 18 πόντους, ωστόσο η άστοχη Ισλανδία (7/25τρίπ.)... ανέβηκε στο τέλος και δεν της επέτρεψε να έχει χαλαρή πρεμιέρα (71-65).

Η οικοδέσποινα του Β' όμιλου δεν έχασε στιγμή το προβάδισμα του σκορ από τα χέρια της, ωστόσο αρκετά λάθη στο τέλος επέτρεψαν στην Ισλανδία να πλησιάσει ακόμα και στο -5 (70-65).

Τελικά, η Ισλανδία έχασε κρίσιμες επιθέσεις δεν κατάφερε να απειλήσει περισσότερο τους Γερμανούς που έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στο Eurobasket 2015.

O Nτιρκ Νοβίτσκι (15π., 7ριμπ., 2λ.) που ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 12 πόντους ήταν ο κορυφαίος της Γερμανίας μαζί με τον Ντένις Σρέντεν (15π., 6ριμπ., 4ασ.). Από την άλλη μεριά ο Τζον Στέφανσον έκανε απίστευτη εμφάνιση με 23 πόντους και 5 ασίστ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Γερμανία ήταν από την αρχή το φαβορί της αναμέτρησης κι έχοντας συνεχώς το προβάδισμα έδειχνε πως θα έχει άνετη πρεμιέρα. Η Ισλανδία στο τέλος εκμεταλλεύτηκε το κενό διάστημα των Γερμανών και τρέχοντας επιμέρους σκορ 12-22 στην τέταρτη περίοδο κατάφερε να κάνει αξιοπρεπή πρεμιέρα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Ντιρκ Νοβίτσκι (15π., 7ριμπ.) και Ντένις Σρέντερ (15π., 6ριμπ.) ήταν οι μόνοι παίκτες της Γερμανίας με διψήφιο αριθμό πόντων κι οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάρτιν Χέρμανσον με 1/3 τρίποντα σε 13:59 δεν κατάφερε να βοηθήσει την Ισλανδία στο σκοράρισμα.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Προς το τέλος της τέταρτης περιόδου η Γερμανία έμεινε χωρίς καλάθι για 3:30 κι ο Μπάεριγκσον βρήκε στόχο έξω από τα 6,75μ. για να στείλει την Ισλανδία στο -6 (69-63 στο 37'). Ο Στέφανσον έχασε κρίσιμα σουτ στη συνέχεια, το ίδιο όμως κι η Γερμανία με τον Γκαβέλ τελικά να ευστοχεί σε 1/2 βολές (70-63 στο 39'39'').

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 41-26, 59-43, 71-65