Πολωνία - Βοσνία 68-64 (pics+vid)

Φάνης Παναγιώτου

Το +15 έγινε… θρίλερ, αλλά στο τέλος οι Πολωνοί χαμογέλασαν κι επικράτησαν της Βοσνίας με 68-64, παίρνοντας ένα πολύτιμο αποτέλεσμα.

Στο Μονπελιέ αναμετρήθηκαν αρκετοί γνώριμοι στο ελληνικό κοινό. Από τη μία ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς με τους Μιλόσεβιτς και Πάσαλιτς κι από την άλλη ο AJ Σλότερ. Κοντολογίς η Πολωνία έπαιξε κόντρα στη Βοσνία σ’ ένα ματς που ίσως αποδειχθεί καθοριστικό για την πρόκριση στην φάση των “16” του Eurobasket 2015.

Στα πρώτα 15 λεπτά το ματς ήταν ντέρμπι, αλλά στη συνέχεια οι Πολωνοί επέβαλαν τον ρυθμό τους και κατάφεραν να πάρουν διψήφιο προβάδισμα (49-34). Οι Βόσνιοι, όμως, επέστρεψαν κι έκαναν το ματς “θρίλερ”! Μείωσαν ακόμα και στους 2 πόντους (66-64), ωστόσο ο Σλότερ έβαλε τις κρίσιμες βολές και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Έπαιξε σπουδαία άμυνα στα δύσκολα. Η Βοσνία επέστρεψε, οι Πολωνοί είχαν πρόβλημα στην επίθεση, έφτασαν, όμως, στη νίκη με οδηγό την καλή τους άμυνα στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο. Εκεί όπου δέχτηκαν μόλις 11 πόντους και δεν μπορούσαν να χάσουν, παρά τη σημαντική προσπάθεια της Βοσνίας.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Άνταμ Βατσίνσκι. Από το περίμεναν κι από αλλού τους ήρθε! Ούτε Γκόρτατ, ούτε Σλότερ, ούτε Κούλιγκ. Εκείνος που έκανε τη διαφορά ήταν ο 25χρονος φόργουορντ που μέτρησε 15 πόντους σε 28:45 συμμετοχής.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Έλμεντιν Κικάνοβιτς. Έμεινε στο παρκέ για πάνω από 30 λεπτά, πήρε πολλές επιθέσεις πάνω του, αλλά έμεινε μόλις στους 6 πόντους με 3/15 σουτ εντός πεδιάς.

ΦΑΣΗ ΚΛΕΙΔΙ: Στα -05:53 για το τέλος του πρώτου μέρους o Στιπάνοβιτς με 2/2 βολές έβαλε μπροστά τη Βοσνία με 25-26. Αυτό ήταν το τελευταίο προβάδισμα της ομάδας του Ντούσκο Ιβάνοβιτς. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα η Πολωνία επέβαλε τον ρυθμό της, στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 40-30 και δεν κοίταξε ξανά πίσω της. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 2 πόντους ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το τέλος (66-64) o Σλότερ, όμως, ήταν ψύχραιμος (2/2 βολές) κι έγραψε το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 40-30, 58-53, 68-64