Ελλάδα - Αγγλία 77-52 (vid)

Η Εθνική Παίδων νίκησε την Αγγλία με 77-52 και παρέμεινε στην Α' κατηγορία του Eurobasket U16.

Σε όλη τη διάρκεια του Eurobasket U16 η Εθνική Παίδων έπαιζε πολύ άσχημα στην τρίτη περίοδο, αλλά στο τελευταίο και κρισιμότερο ματς του τουρνουά, ήταν το δεκάλεπτο (15-2) το οποίο της χάρισε τη νίκη και την παραμονή στην κατηγορία.

Η Ελλάδα νίκησε τους Άγγλους με 77-52 χάρη κυρίως στην παρουσία της στο β' ημίχρονο και πέτυχε τον στόχο της αφού και του χρόνου θα αγωνιστεί στην πρώτη κατηγορία.

Ο Γιάννης Γιανναράς ήταν ο κορυφαίος του ματς με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Ο Δημήτρης Μωραΐτης που αγωνίστηκε με διάστρεμμα χτύπησε εκ νέου και δεν έπαιξε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 36-29, 51-31, 77-52
Ελλάδα (Τούφας): Γιανναράς 10 (7 ριμπ., 11 ασ.), Μωραΐτης 8 (8 ριμπ., 5 ασ.), Κάπρης 10, Καλαϊτζάκης 8, Δημητρακάς 3, Ψάρας, Φωτόπουλος 10, Δομπρογιάννης 5 (5 ριμπ., 5 ασ.), Καμπουρίδης 17 (8 ριμπ.), Λιούνης, Μέλιος 3, Βλαγκόγιας 3 (6 ριμπ.).
Αγγλία: Ράουντ 2, Κουίλι 4, Κλίαρι 19, Φούλερ 5, Ογκόρο, Αϊγουόγο 8, Μποατσί 7, Ρίτσαρντς, Έντουαρντς, Σάρμαν, Μπριγκς 7