To foul or not to foul? (vids)

Γιάννης Ράμμας

Οι Σπερς έχουν χάσει τον τίτλο γι' αυτό, οι Πέλικανς... προόδευσαν και θα χάσουν μόνο την πρόκριση. Δείτε πώς οι Γουόριορς έκαναν το 3-0 (119-123 παρ.) στη Νέα Ορλεάνη στα playoffs της Δύσης.

Οι Γουόριορς πραγματοποίησαν ένα απ' τα γνωστά comeback τους και πλέον θέλουν άλλη μία νίκη για το κλείσιμο της πρώτης προημιτελικής σειράς της Δύσης. Στο ρόλο του εκτελεστή ήταν ο Στεφ Κάρι, αλλά έχοντας και τη... βοήθεια των Πέλικανς, οι οποίοι προσπάθησαν να βγάλουν καθαρή άμυνα στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας, αλλά εν τέλει... δεν την έβγαλαν καθαρή! Χώρια πως ήταν και τυχεροί, αφού οι διαιτητές θα μπορούσαν να 'χαν σφυρίξει ακόμη και φάουλ και να μην είχαν άλλη ευκαιρία στην παράταση.

Κάπως έτσι οι Σπερς δεν έχουν στη συλλογή τους το τρόπαιο του 2013, έχοντας αφήσει τον Ρέι Άλεν των Χιτ να σουτάρει το τρίποντο της παράτασης (103-100 παρ. & 3-3) στο Μαϊάμι κι εν τέλει της απώλειας του τίτλου.

«Αυτή είναι ευρωπαϊκή ερώτηση, ε;» είχε απαντήσει τότε σε σχετική ερώτηση ο προπονητής τους, Γκρεγκ Πόποβιτς...