Μαρκόπουλος: «Σημαντικό ότι υπήρχε κόσμος που μας χειροκρότησε»

Γιάννης Ράμμας
Ο Σούλης Μαρκόπουλος απένειμε τα εύσημα στους παίκτες του για τη νίκη στην πρεμιέρα του EuroCup, όπως έκανε κι ο κόσμος της Καρσίγιακα (81-87 παρ.) με το χειροκρότημά του.

«Συγχαρητήρια σ' όλα τα παιδιά για την πολύ μεγάλη προσπάθεια. Η συγκέντρωση που είχαν για 50 λεπτά και το πάθος που είχαν για τη νίκη μας βοήθησαν να φτάσουμε στη νίκη. Παίξαμε με μία πολύ καλή ομάδα, η οποία προέρχονταν από μεγάλες νίκες και σίγουρα σε μία πολύ καυτή έδρα. Η ατμόσφαιρά ήταν εντυπωσιακή κι είναι σημαντικό ότι στο τέλος υπήρχε κόσμος που μας χειροκρότησε. Όσον αφορά για το παιχνίδι, προσπαθήσαμε μέσα από την άμυνά μας να έχουμε τον έλεγχο του ρυθμού κι από εκεί και πέρα να δούμε πώς θα φτάσουμε στο αντίπαλο καλάθι. Τις περισσότερες φορές το πετύχαμε κι η άμυνά μας ήταν αρκετά δυνατή και μας έδινε την δύναμη να συνεχίσουμε στην επίθεση. Ξέρω ότι οι παίκτες είναι κουρασμένοι, ξέρουν κι αυτοί ότι έχουμε ένα δύσκολο πρόγραμμα και πρέπει να ανταποκριθούμε στις υποχρεώσεις που έχουμε και πρέπει να συνεχίσουμε για να διαχειριστούμε και τη νίκη και την κούραση. Βάλαμε δύο μεγάλα σουτ στο τέταρτο δεκάλεπτου, τα παιδιά είχαν εμπιστοσύνη κι ανέβασαν και την ενέργειά τους στην άμυνα. Είμαι πολύ ικανοποιημένος απ' το αποτέλεσμα, πολύ ευχαριστημένος κι από την προσπάθεια των παιδιών, αλλά θα πρέπει να μείνουμε συγκεντρωμένοι για να είμαστε ακόμη πιο δυνατοί στα επόμενα παιχνίδια» είπε έπειτα τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη πρεμιέρας του στ' ομίλου ο 65χρονος προπονητής του ΠΑΟΚ.