ΠΑΟΚ - Κλουζ 83-85

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από την ρουμανική Κλουζ με 83-85 στο πλαίσιο της πρώτης ημέρας του «3ου Patras Cup».

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από την ρουμανική Κλουζ με 83-85 στο πλαίσιο της πρώτης μέρας του «3ου Patras Cup». Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έδειξε καλά δείγματα γραφής μόνο στο πρώτο ημίχρονο, παρά το γεγονός ότι δεν αγωνίστηκε ο Μαρκ Κάρτερ (ενοχλήσεις στον αριστερό αστράγαλο).

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε για πρώτη φορά να προηγείται με διψήφια διαφορά πόντων (50-39, 19') κάτι το οποίο διατήρησε για περίπου δέκα λεπτά ώσπου οι Ρουμάνοι με επιμέρους σκορ 17-3 πήραν προβάδισμα με 65-67 (31').

Στην τελευταία περίοδο η Κλουζ αν και αισθάνθηκε την πίεση του ΠΑΟΚ, κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να πάρει τη νίκη με 83-85.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 50-43, 65-64, 83-85.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χαραλαμπίδης 17 (3), Βον 12, Μαργαρίτης 13 (1), Δέδας 3 (1), Λάνγκφορντ 4, Τσόχλας 8, Κακαρούδης 10 (1), Σαλούστρος 7 (1), Όντουμ 9, Λιάπης, Κώττας,
Κλουζ (Πιντέα): Μανάς 13(3), Γιούκαν 9, Μπαρνέτ 26(1), Τσβέτκοβιτς, Σάουθολ 11, Μέντβεντ 4, Κούιτς 2, Χάργκροβ 12 (1), Μπάτσιου 6, Λάλοβιτς 2.