Mundobasket 2014 - Η Τουρκία των ανατροπών (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Η Τουρκία βρίσκεται στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου έχοντας κάνει τρεις ανατροπές στα τέσσερα νικηφόρα παιχνίδια τους.

Η Τουρκία της πρώτης φάσης ήταν μεταξύ αποκλεισμού και κατακραυγής. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν μόνο μπάσκετ δεν έπαιζαν, ωστόσο λίγες μέρες αργότερα αυτοί βρίσκονται στην προημιτελική φάση του Mundobasket 2014.

Μετά από έξι ματς οι Τούρκοι έχουν ρεκόρ 4-2 και από τις τέσσερις νίκες οι τρεις έχουν έρθει με πλήρη ανατροπή.

ΤΟΥΡΚΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ

Στο 35'03'' της αναμέτρησης οι Νεοζηλανδοί προηγούνταν με 72-61. Μέσα σε διάστημα 1'44'' οι Τούρκοι είχαν τρέξει σερί 14-0 και προηγούνταν με 72-75 παίρνοντας τελικά τη νίκη με 73-76.

ΤΟΥΡΚΙΑ-ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ

Οι Φινλανδοί είχαν τα ηνία του σκορ και 2'15'' πριν τη λήξη της αναμέτρησης προηγούνταν με 64-68. Οι Τούρκοι οι οποίοι πελαγοδρομούσαν μέχρι εκείνη την ώρα, έπαιξαν άμυνα, δε δε΄χτηκαν πόντο μέχρι το τέλος και με τρίποντο του Τζενκ Ακιόλ 4'' πριν την κόρνα πήγε το ματς στην παράταση όπου και επικράτησαν με 77-73.

ΤΟΥΡΚΙΑ-ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο τα «καγκουρό» βρέθηκαν να προηγούνται στο 32'48'' με 8 πόντους διαφορά (49-57). Όσο κυλούσε το ματς δεν υπήρχε ανησυχία και 1'02'' για τη λήξη είχαν τη διαφορά στο +5 (59-64) και την κατοχή της μπάλας. Ο Εμίρ Πρέλντζιτς με δύο τρίποντα χάρισε την πρόκριση ανατρέποντας μία ακόμη δυσάρεστη κατάσταση για την ομάδα του.