Mundobasket 2014: Φιλιππίνες-Πουέρτο Ρίκο 73-77

Νίκος Μαρούδας

Το Πουέρτο Ρίκο επικράτησε σε ένα ματς θρίλερ των Φιλιππίνων με 73-77 και παρέμεινε ζωντανό στην υπόθεση πρόκριση... Συγκλονιστικό παιχνίδι από τον Μπαρέα που πέτυχε 30 πόντους!

Ένα από τα πιο ωραία και γεμάτα ένταση και αγωνία παιχνίδια του Μουντομπάσκετ έγινε ανάμεσα στις Φιλιππίνες και το Πουέρτο Ρίκο, που βρήκε νικητές τους δεύτερους με 73-77. Οι Φιλιππίνες το πάλεψαν, ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι και τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά έπεσαν πάνω σε έναν καταπληκτικό Μπαρέα που ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Φιλιππίνες κατάφεραν να προηγηθούν και με δώδεκα πόντους διαφορά, όταν με σερί 12-0 έκαναν το 13-13, 25-13 με το σκορ αυτό να είναι και το τελικό για την πρώτη περίοδο. Το ματς παρέμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου όταν και στο 17' το σκορ ήταν 42-32 υπέρ των Φιλιππινέζων. Οι παίκτες του Πουέρτο Ρίκο ωστόσο είχαν αντίδραση και κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ και με το 44-39 στο τέλος του ημιχρόνου να κρατήσουν αμείωτο το ενδιαφέρον για την επανάληψη.

Εκεί είδαμε ένα πραγματικό ντέρμπι με τα όλα του... Οι Φιλιππίνες κατάφερε να έχει ένα σταθερό προβάδισμα κοντά στους πέντε πόντους μέχρι και δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (57-52), με την ομάδα της Κεντρικής Αμερικής να καταφέρνει να παίρνει το προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς στο 30' με 57-58 χάρη στο καλάθι του Ντίαζ. Το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε το Πουέρτο Ρίκο μπροστά με 57-61 με τον Ριβέρα να δίνει με εύστοχο τρίποντο την διαφορά αυτή στην ομάδα του.

Από τα μέσα της τελευταίας περιόδου και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν κυριολεκτικά μαζί στο σκορ... Το 64-64 στο 35' ήταν το πρώτο ισόπαλο αποτέλεσμα για να ακολουθήσουν νέες ισοπαλίες μέχρι ο Μπαρέα να αναλάβει δράση... Στο 70-70 με πέντε αναπάντητους πόντους του πρώτου σκόρερ του αγώνα, το Πουέρτο Ρίκο προηγήθηκε με 70-75 και έδειξε να καθαρίζει το ματς, καθώς όταν στα 4'' οι Φιλιππίνες μείωσαν σε 73-75 ήταν πολύ αργά για να γίνει η ανατροπή και έτσι το Πουέρτο Ρίκο πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 73-77.

Πλέον οι Πουερτορικανοί κράτησαν τις όποιες μαθηματικές ελπίδες τους ζωντανές, μιας και εξαρτιούνται από τα αποτελέσματα της Σενεγάλης στις τελευταίες αγωνιστικές, με τους Αφρικάνους να έχουν ήδη προκριθεί.