Mundobasket 2014: Ουκρανία - Τουρκία 64-58 (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Η Ουκρανία επικράτησε της Τουρκίας με 64-58 και βρίσκεται πολύ κοντά στην πρόκρισή της στη φάση των «16».

Η Ουκρανία παρουσιάζεται πάρα πολύ καλή σε δεύτερο συνεχόμενο τουρνουά και με τη νίκη της επί της Τουρκίας (64-58) «αγκάλιασε» την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο Μάικ Φρατέλο έχει φτιάξει μία ομάδα με αμερικανικές αρχές και φιλοσοφία κάτι το οποίο δε μπόρεσαν να αντιμετωπίσουν οι Τούρκοι.

Το πρώτο ημίχρονο θα ήθελαν να το ξεχάσουν άπαντες είτε συμμετείχαν, είτε παρακολουθούσαν. Οι δύο ομάδες σούταραν με θλιβερά στατιστικά και η ανάπαυλα βρήκε την Τουρκία να προηγείται με το... φτωχό 25-26.

Στην τρίτη περίοδο ο Που Τζέτερ βρήκε χώρους και σκορ με αποτέλεσμα η Ουκρανία να προηγηθεί ακόμη και με έξι πόντους (41-35). Οι Τούρκοι διεθνείς είχαν τεράστιο εκνευρισμό ο οποίος φυσικά και επηρέαζε τον τρόπο που αγωνίζονταν. Οι παίκτες του Μάικ Φρατέλο το εκμεταλλεύτηκαν και διατήρησαν το προβάδισμα για κάποια λεπτά. Μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 48-47 χάρη στον Ομέρ Ασίκ ο οποίος έκανε την καλύτερη εμφάνισή του με την εθνική ομάδα (16π., 20ρ.). Οι Ουκρανοί όμως έμειναν πιστοί στο πλάνο τους, βρήκαν δύο μεγάλα σουτ από τον Μίσουλα και πήραν τη σπουδαία νίκη που τους φέρνει πολύ κοντά στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 25-26, 41-39, 64-58

Ουκρανία (Φρατέλο): Πουστοζβόνοφ 4 (2/2διπ., 0/3τριπ., 5ρ.), Τζέτερ 10 (1/5διπ., 1/5τριπ., 6ας. 5λ.), Μίσουλα 19 (2/6διπ., 5/8τριπ.), Μίχαλιουκ, Γκλαντίρ, Λούποβι 7 (2/5διπ., 1/5τριπ.), Νατιαζένκο 4, Ζαμπριτσένκο 3 (1/2τριπ.), Κορνιένκο (6ρ.), Ζάιτσεφ 12 (3/5διπ., 2/5τριπ., 5ρ.), Κραβτσόφ 5 (2/3διπ., 7ρ.).

Τουρκία (Αταμάν): Οσμάν, Γκιουλέρ 3 (1/2διπ., 4ρ.), Ακιόλ 3 (1/3τριπ.), Χέρσεκ, Πρέλτζιτς 14 (2/7διπ., 2/5τριπ., 7ρ., 3ας.), Τουντσερί 2, Σαβάς 7 (3/4διπ.), Γκονλούμ 4 (2/4διπ.), Αρσλάν 9 (0/2διπ., 3/7τριπ.), Ασίκ 16 (4/11διπ., 8/10βολ., 20ρ.), Αλντεμίρ.