Mundobasket 2014 - Ανγκόλα - Μεξικό 55-79

Φάνης Παναγιώτου

Κάνοντας σπουδαία εμφάνιση στο δεύτερο μέρος το Μεξικό πήρε τη νίκη με 55-79 κόντρα στην Ανγκόλα και πανηγύρισε για πρώτη φορά στο Mundobasket 2014.

Πριν το τζάμπολ άπαντες τόσο στο Μεξικό όσο και στην Ανγκόλα γνώριζαν το πόσο σημαντική ήταν η σημερινή (02/09) αναμέτρηση... Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα της Αφρικής σε θέση οδηγού (20-15 το πρώτο δεκάλεπτο) στη δεύτερη περίοδο όμως το Μεξικό κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Η... παρέα του Γκουστάβο Αγιόν έφτασε ακόμα και στο +7 (27-34) για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 35-36.

Στην τρίτη περίοδο το Μεξικό επέβαλε τον ρυθμό του και ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (45-57 στο 30'). Στο τελευταίο δεκάλεπτο πολλοί θα περίμεναν αντίδραση από την Ανγκόλα... Στο παρκέ όμως έγινε το ακριβώς αντίθετο, με το Μεξικό να ανεβάζει συνεχώς το υπέρ του προβάδισμα και τελικά να φτάνει στη νίκη με 55-79.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι Χερνάντεζ και Αγιόν, ενώ καθοριστικό ρόλο έπαιξαν τα 12 εύστοχα τρίποντα των νικητών.