Mundobasket 2014 - Σερβία - Γαλλία 73-74

Η Γαλλία επικράτησε της Σερβίας με 73-74 χάρη στον οίστρο και την ψυχραιμία στο τέλος του Τζόφρεϊ Λοβέρν.

Η Γαλλία πήρε μία σημαντική νίκη επικρατώντας των Σέρβων με 73-74 σε ένα ματς στο οποίο βρέθηκε στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου ακόμη και με διψήφια διαφορά πόντων, πίσω στο σκορ. Ο Τζόφρει Λοβέρν ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, όχι μόνο για τους 19 πόντους και τα 6 ριμπάουντ, αλλά γιατί ευστόχησε στο τέλος του ματς από τη γραμμή των βολών, εκμεταλλευόμενος με τον καλύτερο τρόπο το λάθος λίγο νωρίτερα του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να μη δίνουν μεγάλη σημασία στην άμυνά τους. Οι Γάλλοι έβρισκαν σκορ με τον Τζόφρεϊ Λοβέρν και τον Νικολά Μπατούμ, ενώ οι Σέρβοι «τάιζαν» συνέχεια και δικαίως τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα αφού δεν είχε αντίπαλο στη ρακέτα. Στη δεύτερη περίοδο ο Μίλος Τεόντοσιτς άρχισε να μοιράζει ασίστ και οι Σέρβοι ξέφυγαν ακόμη και με 10 πόντους.

Στην επανάληψη πάντως οι «τρικολόρ» ανέκαμψαν χάρη στα προσωπικά καλάθια του Έντουιν Τζακσόν και του Αντουάν Ντιοτ, ισορρόπησαν την κατάσταση. Μάλιστα στο 32' προσπέρασαν με 62-65, όμως οι Σέρβοι βρήκαν λύσεις (κυρίως δια χειρός Νεμάνια Μπιέλιτσα) και ανέκτησαν το προβάδισμα (69-65, 35'). Στο τελευταίο δίλεπτο οι λεπτομέρειες έκριναν την αναμέτρηση... ένα κάρφωμα του Ραντούλιτσα και μία απάντηση του Μπόρις Ντιαό έκαναν το 73-73. Ο Μπογκντάνοβιτς έχασε τη μπάλα και 1'' πριν τη λήξη ο Λοβέρν κέρδισε το φάουλ, ευστόχησε στη μία βολή και χάρισε τη νίκη στους Γάλλους με 73-74.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 42-34, 62-60, 73-74

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 5 (1/2διπ., 1/5τριπ., 5ας.), Σιμόνοβιτς 5, Γιόβιτς 9 (3/4διπ.), Μπογκντάνοβιτς 12 (3/7διπ., 2/6τριπ., 3ρ., 3λ.), Μπιέλιτσα 11 (2/2διπ., 1/5τριπ., 3ρ.), Μάρκοβιτς, Κάλινιτς 7 (2/2διπ.), Μπίρσεβιτς, Κρστιτς (δεν αγωνίστηκε), Ραντούλιτσα 21 (5/5βολ., 8/13διπ., 7ρ.), Κάτιτς 2, Στίματς 1.

Γαλλία (Κολέ): Ερτέλ 4 2/3διπ., 6ας), Μπατούμ 11 (4/5διπ., 1/5τριπ., 6ρ.), Ντιοτ 15 (5/6διπ., 1/3τριπ., 3ρ.), Λοβέρν 19 (5/7βολ., 7/9διπ., 6ρ.), Καουντί 3 (1/1τριπ.), Τζακσόν 12 (1/1διπ., 3/5τριπ.), Φουρνιέ, Πιετρούς, Γκομπέρ 3 (5ρ.), Ντιαό 4 (2/2διπ., 0/2τριπ., 5ρ., 5ας.), Τιλί, Ζελαμπάλ 3 (1/4τριπ.)