Χοκς - Πέισερς 98-85

Γιώργος Φραδελάκης

Με τους Τιγκ και Κόρβερ να πραγματοποιούν σπουδαία εμφάνιση, οι Χοκς πήραν το τρίτο παιχνίδι της σειράς με τους Πέισερς (98-85) κι έκαναν το 2-1.

Μπορεί να μπήκαν στη σειρά με τους Πέισερς ως το μεγάλο αουτσάιντερ, αλλά τα «γεράκια» αποδεικνύονται πολύ σκληρός αντίπαλος κι επανέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα για πρόκριση στην επόμενη φάση των playoffs. Μόνο για ένα ημίχρονο ήταν εξάλλου ντέρμπι το παιχνίδι στην Ατλάντα, αφού στην τρίτη περίοδο μπήκαν πιο δυνατά οι Χοκς κι έπειτα βρίσκονταν σταθερά μπροστά στο σκορ μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Σε ρηχά νερά εκ νέου το... βαρύ πυροβολικό των Πέισερς, Πολ Τζορτζ, που μπορεί να μάζεψε 14 ριμπάουντ, αλλά έμεινε μόλις στους 12 πόντους με 3/11 σουτ, ενώ κορυφαίος των φιλοξενούμενων ήταν ο Στέφενσον (21 π., 13 ρ.). Για τους νικητές ξεχώρισε η τριάδα των Τιγκ (22 π., 10 ρ.), Κόρβερ (20 π., 4/7 τρ.) και Κάρολ (18 π.).

Τα δωδεκάλεπτα: 24-24, 15-14, 28-20, 31-27
Ατλάντα Χοκς (38-44): Κάρολ 18, Μίλσαπ 14, Άντιτς 1, Κόρβερ 20, Τιγκ 22, Γουίλιαμς 11, Μπραντ 4, Σκοτ 5, Μακ 3, Μουσκάλα, Σρόντερ
Ιντιάνα Πέισερς (56-26): Τζορτζ 12, Γουέστ 16μ Χίμπερτ 4, Στέφενσον 21, Χιλ 4, Γουότσον 6, Μαχίνμι 2, Σκόλα 17, Τάρνερ 3, Κόπελαντ