Ο Αταμάν μίλησε για τον αποκλεισμό της Γαλατασαραϊ

Φάνης Παναγιώτου
Η Γαλατάσαραϊ ηττήθηκε στις… λεπτομέρειες από τη Μπαρτσελόνα (75-78) και ο Εργκίν Αταμάν φάνηκε ικανοποίησε τόσο από την εμφάνιση -ειδικά στο πρώτο ημίχρονο- όσο και για τη συνολική πορεία της ομάδας του.

«Παίξαμε καλό μπάσκετ, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όταν μπορώ να πω ότι υπερισχύσαμε της Μπαρτσελόνα. Επιτεθήκαμε με pick n’ rol και τα καταφέραμε, όπως θα θέλαμε.

Ήταν δυσκολότερο να σκοράρουμε στο δεύτερο μισό. Μετρήσαμε μόλις 12 πόντους στην τρίτη περίοδο και χάσαμε εύκολα μπάλες, ενώ χάσαμε και ελεύθερα σου. Κάναμε κάποια λάθη, στην άμυνα του Χουέρτας και μας τιμώρησε, σκοράροντας σε κρίσιμα σημεία.

Είχαμε την ευκαιρία να νικήσουμε, στα τελευταία 50'', αλλά δεν βρήκαμε το πώς. Η Μπαρτσελόνα τιμώρησε τα λάθη μας και προκρίθηκε με 3-0.

Ήταν ένας μαραθώνιος, με 27 ματς αυτή τη σεζόν, στη Ευρωλίγκα και αποδείξαμε στον κόσμο πως ήμασταν ομάδα που άξιζε να είναι στην οκτώ καλύτερες», ήταν τα όσα είπε ο τεχνικός της τουρκικής ομάδας, μετά την τρίτη ήττα και τον αποκλεισμό από τη Μπαρτσελόνα.