Άργησε... αλλά προκρίθηκε η Νέα Κηφισιά (64-67, pics)

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Β' ΦΑΣΗΣ

Άργησε... αλλά προκρίθηκε η Νέα Κηφισιά (64-67, pics)

Άργησε... αλλά προκρίθηκε η Νέα Κηφισιά (64-67, pics)

Η Νέα Κηφισιά επιβλήθηκε του Πανελευσινιακού (64-67) στην εξ αναβολής αναμέτρηση για το Κύπελλο Ελλάδας και πλέον η ομάδα των βορείων προαστίων ταξιδεύει στη Ρόδο.  

Ο Πανελευσινιακός υποδέχτηκε τέσσερις ημέρες αργότερα τη Νέα Κηφισιά στο Μετς (σ.σ. υπήρξε πρόβλημα με το κλειστό της Ελευσίνας), με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να παίρνει την πρόκριση στην 3η αγωνιστική της Β' Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Εκεί, θα αντιμετωπίσει τον Κολοσσό Ρόδου στο «Βενετόκλειο».

Η Ελευσίνα μπορεί να κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, ωστόσο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΝΚ βρέθηκε στο -3 (36-33).

Κατά την επιστροφή από τα αποδυτήρια η Νέα Κηφισιά έτρεξε γρήγορο σερί 0-6 (36-39) και πραγματοποιώντας πολύ καλή τρίτη περίοδο ανέβασε τη διαφορά.

Η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα στο τέλος πέρασε στην αντεπίθεση, απείλησε τους φιλοξενούμενους (64-65, 39'47''), με τον Δημήτρη Τσαλδάρη όμως να «κλειδώνει» τη νίκη με 2/2 βολές.  

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 36-33, 46-55, 64-67
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Ρος 7, Μαγκουνής 3 (1), Παπαμακάριος 9, Τέρνερ 5, Φαγιέ 13, Τζόουνς 16 (1) , Μάντζαρης 8, Νίκου 3 (1), Αβραμίδης, Δημάκος, Μελισσαράτος
Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Λιακόπουλος 16 (1), Βασίλεβιτς 3 (1), Μπάρλος 7 (1), Τσαλδάρης 11 (2), Σιούτης 3 (1), Γουντς 3, Κρόκερ 8, Γκάρετ 8, Πετροδημόπουλος 4, Ψαθάς 4, Μενουδάκος, Κομποδιέτας

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 2013-14

Β' ΦΑΣΗ

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου
Αρκαδικός-Πανελευσινιακός 69-84
Κόροιβος-Κολοσσός Ρόδου 63-71
Ο.Φ.Η.-Nέα Κηφισιά 60-80
Αγία Παρασκευή-Ηλυσιακός 53-90
Ίκαρος Χαλκίδας-Τρίκαλα 78-74
Ψυχικό-Φιλαθλητικός 77-67

Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου
Λαύριο-Κ.Α.Ο.Δ. 86-69

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου
15. Ηλυσιακός-Ικαρος Χαλκίδας 97-87
16. Πανελευσινιακός-Νέα Κηφισιά 64-67
17. Ψυχικό-Απόλλων Πατρών 65-75
18. Λαύριο-Κολοσσός Ρόδου 59-76

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο 5 Οκτωβρίου
19. Ηλυσιακός-Απόλλων Πάτρας
20. Κολοσσός Ρόδου-Νέα Κηφισιά

Γ' ΦΑΣΗ - ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Τετάρτη 9 Οκτωβρίου
21. Α.Γ.Ο.Ρ.-Παναθηναϊκός
22. Πανιώνιος-Νικητής 20
23. Νικητής 19-Ολυμπιακός
24. Π.Α.Ο.Κ.-Άρης

Best of internet