Νίκη μέσω... άμυνας για τον Ολυμπιακό (59-76)

Ο Ολυμπιακός νίκησε 76-59 τον Απόλλωνα και κατέκτησε την πρώτη θέση στο Patras Cup. Οι Πειραιώτες ήταν βελτιωμένοι αμυντικά σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στη Μοντεγκρανάρο.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν εμφανώς βελτιωμένη αμυντικά απέναντι στον Απόλλωνα σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στη Μοντεγκρανάρο. Έτσι, μέσω της καλής τους άμυνας, οι Πειραιώτες κατάφεραν να προηγηθούν 16-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο για τέσσερα λεπτά καμία ομάδα δεν είχε πετύχει πόντο, έτσι ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Πέτροβιτς και Μπολντς έβαλαν τον Απόλλωνα μπροστά, αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 30-29.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός κατάφερε με την άμυνα του βγάλει φάσεις στην επίθεση και με τον Ανδρέα Χριστοδούλου να δίνει λύσεις η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκε στο +11 (54-43).

Στην τελευταία περίοδο οι "ερυθρόλευκοι" διατήρησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και έφτασαν τελικά στη νίκη με 76-59 και κατέκτησαν την πρώτη θέση στο Patras Cup.

Δεκάλεπτα: 12-16, 29-30, 43-54, 59-76

Απόλλωνας Πάτρας (Βετούλας): Τρεπάλοβατς 2 , Αργυρόπουλος 4, Καπερώνης, Μπόλντς 10 (1), Γουίλσον 18 (2), Λιανός 4, Οικονομόπουλος, Πέτροβιτς 15 (2), Πελεκούδας 2, Μολφέτας 2, Χοτ 2, Νιφόρας.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 7, Αγραβάνης 10, Ντάνστον 16, Μάντζαρης 11 (3), Χριστοδούλου 14 (4), Παπαπέτρου 9 (1), Ιωακειμίδης 6 (1), Σίμονς 8, Κατσίβελης 5 (1), Κακιούζης.