Νικηφόρα πρεμιέρα η Αρμάνι με εντυπωσιακό Γκουντάιτις!

Νίκος Καρφής

Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα της Αρμάνι Μιλάνο στο πρωτάθλημα Ιταλίας, καθώς η ομάδα του Πιανιτζιάνι κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας της Κρεμόνα με 76-60. Κορυφάιος ο Γκουντάιτις (17π., 17 ριμπ.).

Η Αρμάνι ξεκίνησε με το... δεξί τις υποχρεώσεις της στο ιταλικό πρωτάθλημα, αφού νίκησε εκτός έδρας της Κρεμόνα με 76-60.

Η Κρεμόνα δημιούργησε προβλήματα στην αρχή στην Αρμάνι και προηγήθηκε με 4 πόντους (18-14) στο πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Πιανιτζιάνι αντέδρασε όμως και πήρε το προβάδισμα (33-36) πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

Οι γηπεδόυχοι έμειναν κοντά στο σκορ στο τελος της τρίτης περιόδου, όμως οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασαν στο τελικό 60-76.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Γκουντάιτις με double-double (17π, 17 ριμπ.) Γκούντλοκ (16π.) και Μπέρτανς (15π.), ενώ για τους ηττημένους ο Σιμς είχε 18 και ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Τζόνσον-Όντομ μέτρησε 9.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 33-36, 46-54, 60-76

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΤΑΛΙΑ Τελευταία Νέα