ΑΕΚ - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 78-69

Η ΑΕΚ επικράτησε της... μισής ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 78-69 στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας της επί ελληνικού εδάφους.

Η «Ένωση» με τον Σωτήρη Μανωλόπουλο στον πάγκο για πρώτη φορά φέτος με την έναρξη του αγώνα πήρε τον έλεγχο και με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με +7 πόντους (23-16). Στο 2ο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ανέβασε κι άλλο το ρυθμό, έφτασε να προηγείται με 13 πόντους (34-21), με το ημίχρονο να κλείνει στο 43-29.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στους 18 πόντους (52-34), με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο +15 (60-45). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ μείωσε τη διαφορά (73-69), δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, με την «Βασίλισσα» να αντιδρά και να παίρνει τη νίκη με 78-69.

Για τη «Ένωση» δεν αγωνίστηκαν οι Μιχάλης Καμπερίδης και Νίκος Ρογκαβόπουλος, ενώ εκτός αποστολής έμεινε ο Μάικ Γκριν, ο οποίος παρακολούθησε τον αγώνα με πολιτική περιβολή από τον πάγκο.

Διαιτητές: Σχινάς, Σώμος, Μάνος

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 43-29, 60-45, 78-69.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού 8, Τζέιμς 7, Ξανθόπουλος 6, Σάκοτα 14 (2), Άτιτς 3 (1), Αγραβάνης 2, Μπάρλοου 1, Τσαλμπούρης 8, Μωραΐτης 5 (1), Μαυροειδής 13, Λαρεντζάκης 11.

ΤΣΣΚΑ (Δημήτρης Ιτούδης): Γκαβρίλοφ 1, Κατσίβελης 10 (2), Αστάπκοβιτς 8 (1), Μαλέικο, Κορόμπκοφ 1, Χομένκο, Κλάιμπερν 13 (1), Χίγκινς 15, Χριάπα, Βοστρίκοφ, Χάινς 13, Χάντερ 8.