Ιταλία-Γερμανία 55-61

Νίκος Καρφής

Η Γερμανία τσέκαρε το εισιτήριο της για την φάση των «16» του Eurobasket, αφού ανέβασε ρυθμούς στο τέταρτο δεκάλεπτο και επικράτησε της Ιταλίας με 61-55. Κορυφαίοι οι Βόιτμαν και Σρέντερ.

Θέση για τους «16» του Eurobasket έκλεισαν οι Γερμανοί, αφού επικράτησαν της Ιταλίας με 61-55, φτάνοντας με αυτό τον τρόπο στην τρίτη νίκη τους στον δεύτερο όμιλο. Η ομάδα του Φλέμινγκ έκανε το 47-59, τρία λεπτά πριν το τέλος, βάζοντας τις βάσεις της τελικής επικράτησης.

Οι παίκτες του Μεσίνα μπαίνουν πλέον σε μπελάδες, αφού την τελευταία αγωνιστική θα παίξουν με την Γεωργία, ενώ οι Ισραηλινοί θα κοντραριστούν με τους Ουκρανούς.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Σρέντερ (17 πόντους) και Βόιτμαν με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για τους ηττημένους ο Φίλοϊ είχε 15.

Ο αγώνας

Στα πρώτα λεπτά του ματς καμιά από τι δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει διαφορά, με τον Τάντα των Γερμανών να ξεκινάει ζεστός με 2/2 τρίποντα και να γράφει το 8-8 στο 5’. Ιταλία και Γερμανία δεν έκαναν σπουδαία πράγματα επιθετικά στην πρώτη περίοδο, κάτι που εξηγεί και το 17-16 στο 10’ με το δίποντο του Βόιτμαν.

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου συνέχισαν να σπάνε τα στεφάνια, αφού το μοναδικό καλάθι που σημειώθηκε στο πρώτο τρίλεπτο ήρθε από το δίποντο του Σρέντερ. Ο προβληματισμένος του Μεσίνα κάλεσε timeout για να ξυπνήσει την ομάδα του, η οποία είχε βάλει μόλις 5 πόντους σε 6 λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η απόφαση του αυτή είχε ευεργετικά αποτελέσματα, αφού ο Μπελινέλι με τρίποντο έβαλε τη «squadra azzurra» σε θέση οδηγού (27-24,17’), φτάνοντας τους 9 πόντους. Το ημίχρονο τέλειωσε στην απόλυτη ισορροπία, με τον Σρέντερ να κάνει το 29-29. Οι δύο αντίπαλοι δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στα τρίποντα μέχρι εκείνη τη στιγμή (4/13 οι Ιταλοί και 3/11 οι Γερμανοί).

Το ματς παρέμενε αμφίρροπο και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Σρέντερ να γράφει το 35-38 στο 25’. Οι Γερμανοί με το δίποντο του Λο ξέφυγαν για 5 (38-43), στο τέλος του δεκαλέπτου, με το σύνολο του Φλέμινγκ να μετρά διπλάσιες ασίστ (12 έναντι 6) μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Οι Ιταλοί μείωσαν με τον Φίλοϊ σε 43-45 (32’), όμως οι Σρέντερ και Τάις έκαναν το 47-59, 3 λεπτά πριν τη λήξη, βάζοντας στα… σχοινιά τους παίκτες του Μεσίνα. Ο Φιλοι μείωσε σε 52-59, αλλά ο Σρέντερ απάντησε για το 52-61, ένα λεπτό πριν το τέλος. Τελικά η ομάδα του Φλέμινγκ έφτασε στη νίκη με 61-55.

Το ματς παρακολούθησε και ο head coach των Σπερς, Γκρεγκ Πόποβιτς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ομάδα του Φλέμινγκ είχε τις διπλάσιες ασίστ από την αντίπαλο της (16 έναντι 8), ενώ ήταν πολύ ψύχραιμη στο τέταρτο δεκάλεπτο, χτίζοντας διαφορά που της χάρισε τη νίκη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σρέντερ ήταν πρώτος σκόρερ του ματς με 17 πόντους (5/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 7/8 βολές), ενώ είχε 4 ασίστ. Βέβαια έκανε και 6 λάθη, τα οποία δεν στοίχισαν.

ΠΕΡΑΣE ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χάκετ ήταν άποντος, έχοντας 0/5 εντός πεδιάς. Σίγουρα ο Μεσίνα περίμενε πολύ περισσότερα από αυτόν

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι Γερμανοί μετέτρεψαν το 45-47 σε 47-59 με το γκολ-φάουλ του Τάις στο 37' και οι Ιταλοί δεν επέστρεψαν ποτέ μετά από αυτό.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Βόιτμαν ήταν καθοριστικός, αφού τελείωσε το παιχνίδι με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε μια γεμάτη εμφάνιση.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ιταλία το ποσοστό στα τρίποντα (7/29, 24%), το 18/59 εντός πεδιάς και το μπλακ-άουτ στο τέταρτο δεκάλεπτο που έδωσε τη νίκη στους Γερμανούς. Οι νικητές το ποσοστό εντός πεδιάς (20/51, 39%), ενώ έκαναν και 16 λάθη.

Tα δεκάλεπτα: 17-16, 29-29, 38-43, 55-61